Bieganie w Polsce stało się niemal sportem narodowym. Biegają wszyscy, starsi i młodsi, kobiety i mężczyżni, a to dla zdrowia, dla przyjemności czy też dla przełamania własnych słabości.

Data dodania: 2016-03-02

Wyświetleń: 1298

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trzymamy fason podczas biegania, czyli w co się ubrać na trening biegowy

Każdy, kto traktuje ten sport poważnie doskonale wie, że odpowiedni strój i buty mają ogromne znaczenia podczas fizycznego wysiłku. Podpowiadamy więc przede wszystkim początkującym biegaczom, jak dobrać odpowiedni zestaw biegowy.


Wybór właściwego stroju zapewnia komfort, swobodę ruchów oraz bezpieczeństwo podczas biegania, a także może działać motywująco na biegacza, aby kontynuować dalsze treningi. Strój powinien być przede wszystkim lekki, przewiewny, wygodny oraz wytrzymały.


Coś dla stóp, czyli dobieramy obuwie


Dobierając odzież do joggingu należy zacząć od odpowiedniego obuwia. Dzisiejszy rynek odzieży sportowej oferuje praktycznie nieograniczone możliwości wyboru zarówno pod względem stylistycznym, jak i jakościowym. W tym przypadku nie należy skąpić funduszy na zakup obuwia. Tu obowiązuje zasada, że cena przeważnie idzie w parze z jakością produktu. Tanie, a przez to wykonane ze słabej jakości materiałów buty przeważnie po krótkim czasie ulegają rozklejeniu lub innemu uszkodzeniu. Długotrwały trening sprawia, że stopy ulegają dużym przeciążeniom oraz zmęczeniu, a przy złej jakości obuwia pojawiają się często odciski oraz otarcia. Wybierać należy buty markowe, renomowanych producentów, które są lekkie oraz miękkie, a także zmniejszają obciążenie mięśni nóg i amortyzują całą stopę. Najlepiej jest poradzić się profesjonalnego sprzedawcy, aby dobór obuwia był optymalny.


Coś dla ciała, czyli w co się ubrać


Zarówno sportowa odzież męska, jak i sportowa odzież damska nie różni się między sobą pod względem użytych materiałów. Różnice pojawiają się jedynie w kroju oraz stylistyce. W przypadku odzieży należy dobierać ją w zależności od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Dla większości biegaczy żadna pogoda nie jest straszna. Są jednak i takie osoby, które biegają tylko w określonych warunkach. Niemniej jednak każdy szanujący się biegacz powinien zaopatrzyć się m.in. w termoaktywne T-shirty, „oddychającą” bieliznę, która chroni przed zimnem i odprowadza wilgoć na zewnątrz, a także w bluzy zapewniające szybkie schnięcie, komfort noszenia oraz uczucie świeżości. Na jesienne treningi najlepiej zaopatrzyć się również w bluzy wiatrowe i przeciwdeszczowe. Na rynku, podobnie jak w przypadku obuwia, jest bardzo bogata oferta tego typu odzieży, z której każdy wybierze coś dla siebie zarówno pod kątem jakościowym, jak i cenowym.


Coś dla ducha, czyli umilamy sobie trening


Na rynku dostępny jest nieograniczony wybór wszelkiego rodzaju akcesoriów i gadżetów, które pomagają oraz uatrakcyjniają bieganie. Do wyboru, do koloru. Można tu się pokusić o specjalistyczny zegarek treningowy mierzący m.in. puls, dystans czy czas biegania, specjalny pas biodrowy z bidonem na wodę lub napój z elektrolitami oraz kieszonkami na telefon lub dokumenty czy też sportowy odtwarzacz radiowy lub mp3. Jeśli biegamy nocą przydadzą się taśmy odblaskowe. Podczas treningu w dzień przy dużym nasłonecznieniu na pewno przydadzą się okulary przeciwsłoneczne z filtrem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena