Najnowsze badania TNS OBOB wskazują na to, że już 85% Polaków doświadcza stresu i napięcia – każdego dnia! 15% Polaków, którzy się nie stresują, nie odczuwają napięcia – to osoby nieaktywne zawodowo, przebywające na rencie bądź emeryturze.

Data dodania: 2012-03-02

Wyświetleń: 3158

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

W jaki sposób Polacy aktywni zawodowo (w tym aktywnie poszukujący pracy) próbują rozładować stresy i napięcia dnia codziennego? Na to pytanie odpowiada sondaż zatytułowany „Jak Polacy dbają o serce?” (został on przeprowadzony na grupie 1000 osób, ankietowani mieli przynajmniej 18 lat, firma zlecająca badanie to firma Bayer). Polacy starają się rozładować stres przede wszystkim poprzez rozmowę z bliską osobą – 25% ankietowanych. Na drugim miejscu jest słuchanie muzyki – 21 procent badanych. Dopiero na trzeciej pozycji znalazł się sport – w ten sposób próbuje rozładować stres 17% ankietowanych (warto wspomnieć o tym, że najczęściej wymieniane sporty przez badanych to: pływanie, ćwiczenia i nasze bieganie!). Co ciekawe, także 17% próbuje „pozbyć się” stresu i napięcia – czytając. 7 procent badanych – wybiera się na zakupy. To bardzo niepokojące, gdyż negatywne emocje towarzyszące nam w czasie robienia zakupów mogą stać się „przyczynkiem” do powstania coraz bardziej powszechnego zakupoholizmu – uzależnienia od robienia zakupów. Zestresowanym towarzyszyć mogą także inne „uzależniacze”. 10% - pali papierosy, 7% - pije alkohol, 14% - objada się, 17% - ogląda TV. W jaki sposób zacząć korzystnie radzić sobie z nagromadzonym stresem i napięciem? Uzależnić się od biegania! Poniżej prezentujemy 20 mitów ta temat biegania, następnie je obalamy i GORĄCO zachęcamy do codziennego joggingu!

1: Biegać można tylko wiosną, latem ewentualnie wczesną jesienią...gdy temperatura sprzyja biegaczowi! - Bieganie to nie sport sezonowy, biegać możemy zawsze niezależnie od warunków atmosferycznych!

2: Bieganie jest dla uzdolnionych sportowo - Tak jak śpiewać, tak i biegać może każdy!

3: Tylko naprawdę szybki bieg pozwala spalić tkankę tłuszczową - Spalanie tkanki tłuszczowej rozpoczyna się dopiero po 30 minutach ciągłego biegu! Naukowcy dowiedli, że „tłuszczyk” najlepiej (najszybciej, najbardziej efektownie!) spala się, gdy Twoje tętno wynosi 65-70% Twojego maksymalnego tętna – aby móc to określić udajmy się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, poinformujmy go o chęci systematycznych treningów biegowych, i na każdy bieg zabierajmy ze sobą pulsometr. Nauka potwierdza także fakt, że poranny jogging znacznie przyśpiesza przemianę materii. Gotowa jutro wcześniej rano wstać?

4: Jeśli już mówimy o odchudzamy to...gubimy zbędne kilogramy znacznie szybciej, gdy biegamy z pustym żołądkiem - Przypominamy, tkanka tłuszczowa „ulega redukcji” dopiero po 30 minutach od rozpoczęcia treningu (pod warunkiem, że nie korzystaliśmy z żadnych przerw!). Najpierw zużywamy energię z glikogenu w mięśniach. Twój organizm spala „nagromadzony tłuszcz” dopiero po dwóch kwadransach biegu. Pod warunkiem, że posiadasz odpowiednią ilość węglowodanów. Wychodząc na trening z pustym żołądkiem pozwalamy na to, aby „bieg niszczył nasz organizm”. Idealne śniadanie dla biegacza to musli z badanem i jogurtem oraz świeżo wyciśnięty sok z owoców.

5: Bieganie wcale nie likwiduje „skórki pomarańczowej” - Wszystkie sporty aerobowe w tym także bieganie korzystnie wpływają na walkę z cellulitem!

6: Biegające kobiety częściej narażają się na kontuzje niż biegający mężczyźni – Przeciwnie kobiety biegają bezpieczniej, bo biegają „dla siebie, dla zdrowia...nie dla wygranej”!

7: Bieganie nasila krwawienie miesiączkowe – Nieprawda, żaden sport aerobowy nie zwiększa krwawienia w czasie miesiączki!

8: Biegaczki bardziej cierpią z powodu PMS – Kobiety, które regularnie biegają całkowicie zapominają o zespole napięcia przedmiesiączkowego!

9: Biegać mogę w każdym staniku – Czy wiesz, że kobiece piersi w czasie biegu unoszą się nawet o 9 cm? Załóż sportowy stanik, i zapomnij o wszystkich niedogodnościach.

10: Nie można biegać w ciąży – Obawiasz się żylaków, hemoroidów, cukrzycy ciążowej, nadciśnienia i bólów kręgosłupa? Biegaj w ciąży, jeśli ciąża nie jest zagrożona (lekarz nie zalecił leżenia 24 godziny na dobę), nic nie stoi na przeszkodzie!

11: Kobiety mogą biegać tak samo jak mężczyźni – Naukowcy nie mają wątpliwości, jesteśmy mniej wytrzymałe, dorównanie mężczyznom jest niemożliwe!

12: Bieganie nie pozwoli mi schudnąć – Bieganie to najintensywniejszy sport odchudzający!

13: Bieganie jest drogie – Wystarczy kupić buty!

14: Biegać powinniśmy tylko rano – Wieczorne biegania „usuwa trudy dnia codziennego”!

15: Po bieganiu będę mieć żylaki! - Bieganie to skuteczna profilaktyka przeciw żylakowa!

16: Bieganie jest niebezpiecznie – Bieganie jest jednym z najmniej urazowych sportów!

17: Bieganie jest tylko dla Panów – Panie, które biegają pokazują swoją niezależność!

18: Mężczyźni częściej ulegają kontuzjom w czasie biegu – bo się nie rozciągają!

19: Bieganie jest tylko dla młodych – Biegać możemy w każdym wieku!

20: Bieganie nie jest trendy – Trendy nie jest siedzenie...

Licencja: Creative Commons
1 Ocena