Buty dla biegacza to praktycznie jedyny obowiązkowy składnik stroju, przy wyborze którego nie powinniśmy iść na żadne kompromisy. Warto kupić obuwie naprawdę dobrej jakości, bo od naszego wyboru zależy przede wszystkim to, czy dalsze treningi będą maksymalnie komfortowe i bezpieczne dla zdrowia 

Data dodania: 2015-05-29

Wyświetleń: 1005

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Czym się kierować przy zakupie odpowiedniego obuwia do biegania?

Stopa i waga biegacza

W zetknięciu z nawierzchnią stopa każdego biegacza zachowuje się inaczej. U niektórych większy nacisk będzie po zewnętrznej jej stronie (stopa suponująca), u innych po wewnętrznej (stopa pronująca), może też być równo rozłożony (stopa neutralna). W zależności od tego, jaki mamy typ stopy, powinniśmy kupić właściwe dla niej buty. Obok typu stopy ważnym kryterium podczas wyboru obuwia do treningów jest także nasza waga. Większa niż standardowa może pogłębiać niektóre ze specyficznych zachowań stopy. Również jakość materiałów zastosowanych do wyprodukowania butów powinna być odpowiednia dla naszej wagi.

Potrzeby i oczekiwania

Kiedy zamierzamy kupić buty do biegania, na pewno powinniśmy przeanalizować nasze potrzeby i oczekiwania. Na rynku jest wiele modeli obuwia różnych producentów (np. buty Nike, Puma, Adidas), z których możemy wybrać akurat te najbardziej pasujące do naszych potrzeb. Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy głównym miejscem treningów będzie twarda nawierzchnia ulicy i chodników, czy raczej zamierzamy biegać po leśnych bezdrożach z dużą ilością kamieni i piasku. W pierwszym przypadku najlepszym dla nas rozwiązaniem będą buty z większą amortyzacją. Natomiast podczas biegania po naturalnym podłożu dobrze sprawdzi się obuwie z twardym spodem i tzw. „agresywnym” bieżnikiem.

Niezależnie od tego, jaki mamy cel i jakie są nasze potrzeby, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania i markę butów. Sprawdzony, od wielu lat działający na rynku producent butów sportowych zapewni nam nie tylko większy wybór i lepszą jakość towaru, ale też profesjonalną obsługę i pomoc podczas zakupu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena