Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez początkujących biegaczy jest to, ile razy w tygodniu powinni biegać? Jak często zakładać buty i trenować? 

Data dodania: 2016-08-20

Wyświetleń: 988

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak często biegać?

Początkujący biegacz ma wiele pytań związanych z prowadzeniem swojego treningu, sprzętem i zagwostkami związanymi z samą filozofią biegania. Mam tutaj na myśli to jaką techniką biegać, jak często, ile czasu poświęcać na regenerację. O bieganiu napisano już wiele, ale warto przypomnieć kwestię tego, jak często biegać.

Początkujący biegacz, który nie ma sporej nadwagi, powinien biegać trzy razy w tygodniu, co drugi dzień. Jest to najlepsza opcja, aby zachować odpowiedni poziom regeneracji do poziomu wysiłku. Jeden dzień przerwy pomiędzy każdym bieganiem zregeneruje mięśnie młodego adepta biegania i zdecydowanie zmniejszy możliwość wystąpienia ewentualnych kontuzji czy urazów. 

Doświadczona i wysportowana osoba, może biegać nawet o 4-5 razy na tydzień, ale to wszystko zależy od szybkości jej regeneracji, a także od trudności realizowanych treningów. Bieganie 5 razy w ciągu tygodnia zostawia tylko dwie doby na pełną regenerację, a dla niektórzy osób będzie to zbyt krótki czas. 

Kluczem do wyczucia odpowiedniego poziomu regeneracji, a ilościoą treningów w ciągu tygodnia jest doświadczenie biegowe. Warto zaczać spokojnie i biegać 3, maksymalnie 4 razy i prowadzić dzienniczek biegowy, który umoliwi nam gromadzenie informacji o stanie naszego zdrowia. Dzienniczek biegowy? Tak. 

Warto zapisywać wszelkie informacje o naszym zdrowiu, czyli to jak się czuliśmy przed treningiem, co jedniśmy, jak się nam biegało oraz jak się czuliśmy po zrealizowaniu treningu. Tutaj będzie ukryta odpowiedź związana z ilością dopuszczalnych treningó w ciągu tygodnia, a odpoczynkiem i brakiem powstawania kontuzji. 

Wystarczy zwykły zeszyt, w którym będziemy kumulować wszelkie takie wiadomości, a najlepszym rozwiązaniem jest na koniec każdego tygodnia przygotowywanie tabeli - zestawienia. Liczba kilometrów, ile treningów przeznaczyliśmy na szybkie bieganie, ile na długie wybiegania etc. Plus oczywiście poziomy odczuwalnego zmęczenia.

Bieganie to piękny sport, ale warto przed pełnym zaangażowaniem i nagłym nabijaniem kilometrów poznać swoje ciało, zrozumieć jego fizjonomię oraz stopniowo przyzwyczaić siebie do treningów. Nie ważne czy chcemy zostać świetnymi biegaczamy czy tylko amatorami ciało mamy jedno i warto o nie dbać. 

Podsumowując, osoba początkująca może zacząć od 3 treningó tygodniowo i stopniowo zwiększać ich ilość. Warto założyć tzw. dzienniczek treningowy i notować wszystko, co związane jest z treningiem biegowym. To umożliwi nam wyciąganie cennych wniosków. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena