Niedawno czytałem gdzieś w prasie branżowej, że w Polsce co czwarta osoba przed trzydziestką jest bez pracy. Z czego może wynikać ten stan rzeczy? Czy zawsze owo pozostawanie bez stałego zatrudniania to wina osoby bezrobotnej?

Data dodania: 2012-10-30

Wyświetleń: 1150

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

W przeciągu ostatnich tygodni cały Internet naśmiewał się z „ozusowania” umów śmieciowych. Aktualny rząd pragnie w ten sposób zwiększyć wpływy do budżetu państwa, a tym samym odciągnąć widmo powiększającego się długu publicznego. Wszystko spotkało się z twardą reakcją pracodawców, którzy jak jeden mąż orzekli, że to bardzo zły pomysł, ponieważ istotą umów śmieciowych jest cięcie kosztów przy pozostającej chęci zatrudniania nowych pracowników. Owo cięcie kosztów polega na nie odprowadzaniu podatku z umów o dzieło i umów na zlecenie. Jakie jest lekarstwo Rządu? Opodatkowanie. Czyli ukłon w stronę zwiększającej się recesji w kraju, a odejście od możliwości poprawy stanu rzeczy.

 

Kolejnym ciekawym punktem w rozważaniach będzie fakt, iż aktualnie brakuje sprawdzonych i pewnych metod „aktywacji” bezrobotnych. Osoba, która rejestruje się w Powiatowych Urzędach Pracy, pozostaje po części zostawiona sama sobie. Brakuje działalności nastawionej na poprawę zatrudniania, a spotyka się jedynie chęć doraźnego zaspokojenia.

 

Co jeszcze wpływa na taki stan rzeczy?

Brak odpowiednio skoordynowanego działania ze strony osoby poszukującej zatrudnienia. Dlaczego? Część osób wychodzi z założenia, iż są zarejestrowani jako osoby bezrobotne – dostają określoną zapomogę co miesiąc – nie potrzebują „szybko” znaleźć pracy. Potrzebna jest tutaj silnie ukierunkowana chęć posiadania pracy. Co będzie potrzebne? Odpowiednie dokumenty rekrutacyjne, czyli CV wraz z dobrym i unikatowym listem motywacyjnym. Dodatkowo należy odrobić swoją pracę domową, czyli wszystko to, co jest związane z przygotowaniem siebie fizycznym i mentalnym do spotkania rekrutacyjnego.

 

Ważne tutaj okażą się pytania rekrutacyjne, które będzie zadawać rekruter. Jakie mogą one być? Np. Dlaczego stracił pan pracę? Co robił pan, aby pozyskać od nowa stałe zatrudnienie? Dlaczego wybrał pan naszą firmę? Co zyskamy, zatrudniając pana? Wszystkie te oraz dziesiątki innym pytań rekrutacyjnych są omówione na kilku portalach o tematyce pracy i zatrudniania.

 

Pamiętajmy również o pozytywnym nastawieniu do naszego rozmówcy oraz do pokazania, iż posiadamy niezbędne doświadczenie, kwalifikacje i wiedzę, której nie posiadają inni kandydaci. Często osoby z wysokimi kwalifikacjami nie potrafią ubrać ich w słowa i dobrze sprzedać na rozmowie rekrutacyjnej. Warto przeczytać w Internecie kilka artykułów dotyczących tego, jak przedstawić swoje doświadczenie i umiejętności podczas spotkania selekcyjnego.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena