Myśl o przebiegnięciu 42 195 metrów może być onieśmielająca, zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem i znacznie krótsze dystanse wciąż sprawiają nam trudności. Nie należy się jednak zbyt szybko zniechęcać, gdyż aktywność fizyczna opiera się przede wszystkim na systematyczność i wytrwałości. Jeżeli będziemy regularnie trenować, pokonanie tej legendarnej odległości stanie się nie tylko realne, ale i osiągalne.

Data dodania: 2022-04-13

Wyświetleń: 346

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy każdy jest w stanie przebiec maraton?

Co trzeba wiedzieć, zanim pomyślimy o przebiegnięciu maratonu?

Pokonanie ponad 42 kilometrów to ogromny wysiłek dla organizmu. W tym wypadku nie istnieje droga na skróty do osiągnięcia maratońskiej kondycji. Nawet doświadczeni biegacze, którzy zaniedbali regularne treningi w okresie poprzedzającym start, mają trudności z ukończeniem biegu. Dlatego do startu należy się przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem. Dla osób regularnie ćwiczących wystarczy około pół roku, natomiast osoby, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem, będą musiały poświęcić więcej czasu. Jak ocenić, czy jesteśmy gotowi do maratonu?

- Mamy świadomość, co naprawdę oznacza 42195 metrów. Bieg długodystansowy jest wyzwaniem, które wymaga odporności nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Mentalna wytrzymałość oraz zdolność do realnej oceny swoich umiejętności jest równie ważna, co umiejętność pokonywania kolejnych kilometrów.

- Jesteś w stanie przebiec półmaraton lub 20 kilometrów – to najlepszy znak, że Twoja technika oraz wytrzymałość pozwalają na rozpoczęcie intensywniejszych treningów, które stanowią przygotowanie do maratonu.

- Jesteś w stanie biegać regularnie 3-4 razy w tygodniu na dystansach sięgających 28 kilometrów – systematyczne przygotowanie do maratonu w ciągu 6 miesięcy poprzedzających start ma kluczowe znaczenie. Okres ten pozwala na wzmocnienie ciała oraz przyzwyczajenie się do wzmożonego wysiłku. 

Co początkujący biegacze muszą wiedzieć o przygotowaniu do maratonu?

Jeżeli nie istnieją przeciwwskazania natury medycznej i wygospodarujemy wystarczającą ilość czasu na treningi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby osiągnąć kondycję umożliwiającą przebiegnięcie maratonu. Człowiek bardzo dobrze znosi długotrwały wysiłek, czego najlepszym dowodem są afrykańscy Buszmeni lub zamieszkujący Meksyk lud Rarámuri – przedstawiciele tej rdzennej ludności są w stanie w ciągu dwóch dni przebiec dystans ponad 300 kilometrów. Chociaż człowiek posiada gigantyczny potencjał, nie należy wymagać od siebie zbyt dużo w zbyt krótkim czasie. Początkowo przebiegnięcie nawet kilometra bez przerw może stanowić wyzwanie i nie ma w tym niczego złego. Wraz z regularnymi treningami ciało zacznie się dostosowywać do nowych potrzeb, a mięśnie oraz ścięgna ulegną wzmocnieniu.

W jaki sposób rozpocząć drogę do maratonu, jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem?

- Zakupić buty biegowe męskie lub żeńskie, które zapewnią odpowiednią amortyzację podczas treningów.

- Przed sesją biegania zadbać o rozgrzewkę.

- Pokonywać niewielkie odległości, które z czasem będą rosły. Bieg długodystansowy jest dyscypliną opierającą się o wytrzymałość. Stawianie przed sobą zbyt wygórowanych celów przyczyni się do powstawania kontuzji albo utraty motywacji do treningu.

- Zdobywać doświadczenie. Na pierwszy rzut oka bieganie nie wydaje się skomplikowaną czynnością, ale kontrola oddechu, odpowiednie stawianie stóp oraz utrzymywanie stałej prędkości biegu to umiejętności, których nie sposób zdobyć w całości z książek. Warto zaczerpnąć rady bardziej zahartowanych biegaczy, aby jak najlepiej poznać teoretyczną stronę biegania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena