Zerwane ścięgno Achillesa może wystąpić w formie całkowitej lub częściowej. Najczęściej występuje ono w wyniki wystąpienia urazu podczas uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznej.

Data dodania: 2020-05-27

Wyświetleń: 851

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zerwane ścięgno Achillesa - jak leczyć?

Metody leczenia bólu Achillesa

Ból Achillesa może być leczony z wykorzystaniem różnorodnych metod. Są one zależne od stopnia oraz formy występującej kontuzji. Przede wszystkim kontuzja Achillesa powinna być dokładnie zbadane przez lekarza. Dzięki wykonanemu badaniu może on określić stopień zerwania ścięgna, a także czy jest ono zerwane całkowicie czy częściowo. 

Kontuzje Achillesa, które występują w formie częściowej mogą być leczone z wykorzystaniem leczenia zachowawczego. Polega ono na unieruchomieniu kończyny, które może być wykonane przy użyciu specjalnego buta ortopedycznego lub opatrunku gipsowego. Pacjentowi w tym przypadku podaje się również odpowiednie leki, które mają na celu wspomaganie całego procesu leczenia.

Jeśli dojdzie do całkowitego uszkodzenia ścięgna Achillesa polecane jest leczenie operacyjne. Gdy jest ono niemożliwe do wykonania ze względu na różnego rodzaju przeciwwskazania to stosuje się leczenie zachowawcze. Po jego przeprowadzeniu wskazane jest podjęcie rehabilitacji.

Leczenie operacyjne Achillesa

Leczenie Achillesa może być wykonywane przy pomocy zabiegu chirurgicznego. Tego rodzaju zabiegi najczęściej wykonuje się, gdy ścięgno uległo całkowitemu zerwaniu. Szycie ścięgna może być przeprowadzone na różne sposoby. Wśród nich można wyróżnić:

  • szycie metodą "otwartą"
  • szycie przez skórę

Najbardziej polecana metoda szycia ścięgna Achillesa to szycie przezskórne. Jest ona najczęściej stosowana z uwagi na jej bezinwazyjny charakter. W skórze wykonywane są jedynie małe nacięcia, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie zabiegu.

Szycie przezskórne to metoda, która posiada wiele zalet. Przede wszystkim po prawidłowo wykonanym zabiegu możliwe jest dość szybkie obciążenie nogi. Zmniejszony jest także czas jej unieruchomienia, a także szybciej można podjąć różnego rodzaju działania rehabilitacyjne.

Rehabilitacja po zabiegu

Po przeprowadzonej operacji ścięgna Achillesa staw skokowy jest unieruchamiany. Ma to na celu zmniejszenie obciążenia nogi po wykonanym zabiegu. Najczęściej wykorzystywane są do tego celu materiały takie jak specjalne buty ortopedyczne lub opatrunki gipsowe.

Rehabilitację można rozpocząć po usunięciu szwów przez lekarza, czyli po około dwóch tygodniach. Polega ona na powolnym przywracaniu zakresu ruchu, który odbywa się w stawie skokowym. Podczas rehabilitacji odbudowywana jest również siła mięśni.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena