Młodemu mężczyźnie dojrzały mężczyzna niezbędny jest jak powietrze. Stanowi swego rodzaju iskrę pobudzającą do działań życiowych. Przedszkolak pragnie zazwyczaj być jak jego ojciec. Maluchy prześcigają się w porównywaniu swoich ojców i opowiadaniu co jego ukochany tata potrafi. O swoich tatusiach wypowiadają się z iskrami w oczach. W miarę dorastania natolatki zakwestionują ten zachwyt. Jest to naturalne. Dorastający chłopiec wzrastając pod czujnym okiem dobrego ojca będzie się uważnie przyglądał jego zachowaniu, analiował je i następnie stopniowo dostrzegał zalety jego postępowania. Dlatego tak ważne jest aby podczas procesu dojrzewania miał kogoś, kto byłby światłem i pomógłby przetrwać ten ciężki w życiu okres, kogoś kto widziałby co tak naprawdę oznacza bycie prawdziwym mężczyzną. Jeżeli ojciec jest wystarczająco dobry, napełni swojego syna męskością, przekaże mu to co będzie dla niego potencjałem do dalszego życia.
Do męskości, a w konsekwencji do ojcostwa, wychowuje się we wspólnocie. Najlepsza jest zdrowa, pełna rodzina. Fundamentalną tezą jest ta która mówi, że wychowanie w rodzinie najlepiej rokuje wówczas, gdy maż i żona twworzą związek trwały i pełen satysfakcji, wspólnotę miłości. To najlepsza postawa, swoisty gwarant sukcesu w wychowaniu. Chłopiec w środowisku kobiet nie jest w stani w pełni nabyć męskości. Małe dziecko - chłopczyk widząc rodziców rozróżnia ich płeć i o dziwo identyfikuje się z tatusiem. Zaczyna naśladować to co robi ojciec. Ojciec staje się dla niego wyłącznym wzorcem zachowania, przynajmniej do czasu pojawienia się w jego życiu innych ważnych chłopcy lub mężczyźni.
Chłopiec rozpoczyna swą męską przygodę od uświadomienia podibieństwa do ojca. Oczekuje od niego uznania. Jego opinie stają się ważne we wszystkich męskich sprawach są dla chłopca najważniejsze. Licząc na uwagę, docenienie jego wysiłków popisuje się swoimi umiejętnościami, pokazuje pojawiającą się muskulaturę. Zależy mu bardzo na tym, aby ojciec był z niego dumny. Fascynuje go świat stopniowo ukazywany przez ojca, świat męskich spraw, którego matka mu nie pokaże.
Pamiętajmy, że akceptacja ojca staje się dla syna pragnieniem które pozostanie w nim na zawsze.