Bramy szybkobieżne to dość popularne i powszechnie stosowane rozwiązanie w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystywane przede wszystkim jako bramy wewnętrzne zamykające dostęp do poszczególnych pomieszczeń na halach produkcyjnych, magazynach czy w laboratoriach, bramy szybkobieżne oferują zdecydowanie najlepszy obecnie stosunek dynamiki pracy do wydajności konstrukcji. Jak jednak wybrać właściwą bramę szybkobieżną do konkretnego zastosowania przemysłowego?

Data dodania: 2021-12-08

Wyświetleń: 507

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wybór bram szybkobieżnych dla przemysłu

Rodzaje bram szybkobieżnych dla przemysłu

Standardowo bramy szybkobieżne można podzielić zarówno pod kątem różnych zastosowań (bramy do przemysłu spożywczego, bramy do laboratoriów, bramy wielkogabarytowe do hangarów, bramy magazynowe), jak i pod kątem materiałów, z jakich zostały wykonane. Zdecydowanie najpopularniejszym wariantem jeśli chodzi o konstrukcję bramy są oczywiście bramy szybkobieżne z folii PCV, stosowane właściwie w każdej gałęzi przemysłu i gwarantujące wystarczającą wytrzymałość i izolację przed czynnikami zewnętrznymi nawet w trudnych warunkach pracy.

Wybierając bramy szybkobieżne dla przemysłu warto zwrócić na ich parametry techniczne takie jak: prędkość otwierania, grubość kurtyny czy systemy sterowania.

Zgłębiając rodzaje bram szybkobieżnych w podziale ze względu na zastosowanie, z pewnością można tu wyróżnić dość silną grupę bram kierowanych do przemysłu spożywczego, charakteryzujących się wyższą niż standardowa izolacją cieplną, odpowiednio zabezpieczoną powierzchnią kurtyny, konstrukcją wzmocnioną przeciw korozji i dużej wilgotności powietrza, czy wreszcie bram przemysłowych przeznaczonych do stosowania w chłodniach i mroźniach.

Najciekawsze funkcje i zalety bram szybkobieżnych

Bramy szybkobieżne to przede wszystkim dynamika pracy, jakiej nie mogą zapewnić żadne standardowe drzwi czy bramy przemysłowe, dlatego też to właśnie one stosowane są w zakładach dbających o wysoką wydajność i funkcjonalność budynków przemysłowych.

Zasilanie bram szybkobieżnych z 400V silników, w połączeniu z lekką kurtyną i minimalistyczną konstrukcją sprawia, że najszybsze bramy na rynku oferują prędkość otwierania rzędu 2,5 m/s. W połączeniu z mnogimi możliwościami zdalnego uruchamiania programu otwierania bramy, pełna przepustowość korytarzy transportowych i komunikacyjnych jest tu niepodważalna.

Zdecydowaną zaletą wielu bram szybkobieżnych jest możliwość zamontowania w nich systemu automatycznej naprawy. Brama, która z powodu uszkodzenia mechanicznego czy zderzenia z przeszkodą zostanie wytrącona z prowadnic jest automatycznie wprowadzana na swój pierwotny tor działania i nie wymaga dodatkowej interwencji ze strony jej operatora.

W ramach zabezpieczenia przed awariami prądu stosuje się tu także systemy UPS utrzymujące bramę w pełnej funkcjonalności przez co najmniej kilkanaście minut.

Ważną funkcją bram szybkobieżnych są wspomniane już wcześniej czujniki umożliwiające zdalne otwieranie i zamykanie bramy. Radary i czujniki ruchu, w połączeniu z odbiornikiem radiowym pozwalają na personalizację każdej z bram zastosowanych w danym obiekcie, gwarantując ograniczony dostęp do części pomieszczeń i ułatwiając poruszanie się pomiędzy tymi z dostępem otwartym dla każdego pracownika. Czujniki takie jak fotokomórki czy pętle indukcyjne odpowiadają tu także za zabezpieczanie bramy, nie pozwalając by ta zderzyła się z przeszkodą lub rozpoczęła proces zamykania w momencie, gdy znajduje się pod nią człowiek lub wózek transportowy. Nawet jeśli bramy szybkobieżne z folii PCV wydają się być cienkie i delikatne, ich prędkość zamykania mogłaby wyrządzić szkody zarówno ludziom, jak i towarom, które weszły z nią w bezpośredni kontakt.

W doborze odpowiedniej bramy z pewnością mogą pomóc przedstawiciele handlowi, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie aby zaoferować najbardziej optymalne rozwiązanie.

Jak wybrać odpowiednią bramę szybkobieżną dla przemysłu?

Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć podczas wyboru odpowiedniej bramy szybkobieżnej do danej gałęzi przemysłu są oczywiście parametry wymiarowe i oczekiwania w stosunku do zastosowanych rozwiązań technicznych. Nie każda brama szybkobieżna będzie oferowała tę samą prędkość otwierania i zamykania, co zwykle ma związek zarówno z ciężarem samej kurtyny, jak i zastosowaną wersją zasilania czy dodatkowymi zabezpieczeniami bramy.

Pod uwagę należy też wziąć kwestie izolacyjne i wytrzymałościowe – brama stosowana w branży logistycznej będzie narażona przede wszystkim na bardzo intensywną eksploatację i ryzyko uszkodzeń mechanicznych, podczas gdy ta przeznaczona do przemysłu spożywczego będzie musiała wykazać się znacznie większą odpornością na czynniki biologiczne i izolacją termiczną dla pomieszczeń wymagających utrzymania określonej temperatury wewnątrz.

Wybór bram przemysłowych nie powinien sprawiać dziś większego problemu, gdyż na rynku pojawia się obecnie coraz więcej wyspecjalizowanych w ich produkcji firm zdolnych zapewnić klientom wszelkie parametry bramy, jakich wymaga ich obszar działalności. Znając najbardziej podstawowe cechy i funkcje bram szybkobieżnych nie trudno zauważyć jednak, że bez względu na potrzeby to właśnie one stanowią dziś najbardziej wydajny i uniwersalny wybór.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena