W ostatnich latach coraz więcej ukraińskich obywateli przybywa do naszego kraju, zwłaszcza od pewnego czasu z powodu wojny. Zachęcam do bliższego zapoznania się z językiem ukraińskim, ponieważ jest naprawdę piękny i wciągający. Dzięki, choćby podstawowej wiedzy, będzie wam łatwiej się porozumieć z nimi, a dodatkowo zyskacie wyższe kwalifikacje zawodowe.

Data dodania: 2023-09-25

Wyświetleń: 204

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nauka języka ukraińskiego dla początkujących

Podejrzewam, że większość osób traktuje język ukraiński i rosyjski jako identyczne. Jest to duże uproszczenie, ponieważ są między nimi wyraźne różnice, wystarczy posłuchać rozmów w obu językach. Mylące może być to, że ukraiński alfabet jest nieco podobny do rosyjskiego. Osobom, które uczyły się już jakiejkolwiek odmiany cyrylicy (alfabetu), może być łatwiej na początku. Podkreślę jednak, że można jej się nauczyć nawet w ciągu kilku tygodni. 

Postanowiłem podzielić się z wami kilkoma istotnymi wskazówkami jak ułatwić sobie naukę języka ukraińskiego!

1. Trzeba nauczyć się ukraińskiej cyrylicy. Jeśli czujecie się lekko przytłoczeni tym alfabetem, możecie zacząć od osłuchiwania się z językiem. Lepiej przyswajać od dwóch do trzech liter dziennie.

2. Nie polecam nauki wyłącznie poprzez zapamiętywanie słówek. Warto dołączyć do nich budowanie zdań.

3. W języku ukraińskim bardzo ważna jest wymowa. Dlatego na początku lepiej mówić wolno i jak najdokładniej.

4. Nie ma sensu zrażać się pomyłkami. Uczymy się właśnie na błędach.

5. Jeśli chcecie uczyć się samodzielnie, trzeba ustalić swoje cele, stosownie do własnych potrzeb i możliwości.

6. Najlepiej jak najszybciej zacząć mówić, aby przyzwyczajać się do wymowy i ją ćwiczyć.

7. Bardzo istotne jest utrzymanie motywacji. Jeśli nauka przebiega w zbyt szybkim tempie lub jeśli was nudzi, wtedy można bardzo łatwo się zniechęcić i zrezygnować z niej.

8. Bądźcie dla siebie wyrozumiali i cierpliwi. Nauka języków to nie są zawody sportowe, liczy się jakość przyswajanej wiedzy, a nie szybkość.

9. Lepiej uważać na ilość materiałów, gdy dopiero poznajecie język. Nie radzę zaczynania od zasad gramatycznych, ćwiczeń z podręczników i słówek jednocześnie. Przestrzegam was przed tym, ponieważ dla osoby początkującej, może to być zbyt duża ilość informacji. Wstęp do nauki powinien być spokojnym wprowadzeniem do dalszych etapów.

10. Poznawanie zasad gramatycznych może wywoływać w wielu osobach niechęć. Dobrze to rozumiem, dlatego alternatywą jest uczenie się gramatyki w sposób naturalny. Chodzi tu o oswajanie się z prostymi regułami poprzez praktykę. Oczywiście istnieją niezbędne zasady, które warto znać na pamięć, ale można je przyswajać stopniowo, będąc jeszcze na podstawowym poziomie.

Chcę też dodać otuchy osobom, które dopiero zaczynają naukę języka ukraińskiego i czują się nią sfrustrowani. Jest to zupełnie naturalne doświadczenie, sam byłem w takich sytuacjach. Zamiast traktować każdy błąd jako porażkę, możecie uznać je za szanse dla dalszego rozwoju. Postarajcie się po prostu wyciągać wnioski, takie podejście jest dużo lepsze. Zachęcam do potraktowania tego procesu z większym dystansem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena