Terapia to dla wielu uzależnionych osób jedyna szansa na wyjście z nałogu, który niszczy im zdrowie i życie. Obecnie tego typu usługi świadczą renomowane oraz profesjonalne ośrodki uzależnień. Warszawa to miasto, gdzie takich placówek jest sporo.

Data dodania: 2022-03-30

Wyświetleń: 331

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie obawy mają osoby uzależnione przed podjęciem terapii?

Terapia to dla wielu uzależnionych osób jedyna szansa na wyjście z nałogu, który niszczy im zdrowie i życie. Obecnie tego typu usługi świadczą renomowane oraz profesjonalne ośrodki uzależnień. Warszawa to miasto, gdzie takich placówek jest sporo. Osoba potrzebująca pomocy bardzo często może się do nich zgłosić w każdym momencie dnia oraz nocy. Pracują tam ludzie, którzy mają doświadczenie i z chęcią pomogą każdej uzależnionej osobie.

Niestety często zdarza się tak, że podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia może być dla osoby uzależnionej tak ciężkie, że nie może się ona zdecydować na terapię nawet przez lata. Skutkuje to jeszcze większym rozwojem uzależnienia i coraz szybszym niszczeniem organizmu chorego.

Bardzo często mówi się, że najważniejszym krokiem w leczeniu uzależnienia jest uświadomienie sobie, że ma się problem. W tym właśnie momencie wiele ludzi zdaje sobie sprawę, że bez pomocy innych osób nie uda im się wygrać z nałogiem, który niszczy zdrowie oraz życie. Jedynym słusznym rozwiązaniem okazuje się terapia. Niestety ludzie mają różne obawy, które hamują ich przed jej rozpoczęciem.

Czego najbardziej boją się uzależnieni przed podjęciem leczenia?

Przede wszystkim uzależnieni najbardziej boją się, że terapia okaże się bardzo trudna i nic im nie da. Często zdarza się tak, że nałogowcy nie osiągają dokładnie tego, co sobie założyli, a przede wszystkim nie w tak krótkim czasie, jak chcieli. Mimo wszystko po terapii żyje im się znacznie lepiej niż przed jej podjęciem, co i tak jest bardzo dużym osiągnięciem. Nie od dziś wiadomo, że sam przebieg terapii ma różne etapy i czasem zdarza się tak, że jest bardzo trudno. Jednak mimo wszystko warto się jej podjąć, bo nieleczone uzależnienie może doprowadzić do śmierci.

Kolejną kwestią, którą przejmują się osoby mające zamiar udać się na terapię jest to, czy ich problemy zostaną poufne. Jak wiadomo w ośrodkach pracują osoby, które na co dzień przebywają z ludźmi uzależnionymi i po pracy starają się oni nie żyć problemami swoich pacjentów. Ponadto w niektórych ośrodkach uzależnień funkcjonuje dokument z klauzulą o poufności. Warto pamiętać również o tym, że relacja z terapuetą powinna opierać się na zaufaniu. Tylko wtedy terapia ma sens i pomaga. Trzeba również pamiętać, że notatki, które sporządza terapueta podczas spotkań z pacjentami są wyłącznie dla niego i służą temu, aby mógł on sobie przypomnieć najważniejsze kwestie dotyczące pacjenta tuż przed kolejną jego wizytą.

Dodatkowo wiele osób odczuwa wstyd przed innymi z powodu tego, że są uzależnieni. Często kryją się oni ze swoimi problemami przed znajomymi, a nawet rodziną. Jednak wiedzą, że kiedy pójdą na terapię bliscy najprawdopodobniej dowiedzą się o tym fakcie. W związku z tym uzależnieni boją się wyśmiania czy odrzucenia przez najbliższych. Często ten strach jest zupełnie niepotrzebny, ponieważ rodzinie czy znajomym zależy na szczęściu uzależnionego, a wiedzą oni, że osiągnie on je dopiero, kiedy uda mi się pokonać nałóg. Zamiast wyśmiewać czy oceniać bliskie osoby bardzo często niezwykle mocno wspierają chorego podczas trudnej dla niego terapii.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena