Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest raczej długotrwałym i zarazem niezwykle trudnym procesem. Tak naprawdę zależy nie tylko od ilości toksyn, jakie zalegają w płucach, ale również od upośledzenia funkcji rzęsek odpowiadających za oczyszczanie płuc.

Data dodania: 2016-04-27

Wyświetleń: 1434

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczyszczanie płuc po rzuceniu papierosów.

 Na szczęście istnieje wiele zupełnie naturalnych metod, dzięki którym można uskutecznić i przyspieszyć ten skompilowany proces.

Dym tytoniowy wchłaniany do płuc podczas palenia papierosów zatruwa nie tylko same płuca, ale również cały organizm. W związku z tym eksperci doradzają, aby po rzuceniu palenia przeprowadzić detoksykację organizmu. Podążając w tym kierunku, należy ustalić odpowiednią dietę oczyszczającą, a także ćwiczenia. Nie można natomiast liczyć na szybkie efekty, bo to rzeczywiście długotrwały proces.

Odpowiednia dieta

Co jeść, aby przyspieszyć oczyszczanie płuc? Można wymienić tu długą listę produktów, które warto wprowadzić do codziennej diety. Wśród nich na pewno będą: rozmaryn, tymianek, pieprz cayenne, imbir, chrzan, ananas, awokado, a także suszone morele oraz brzoskwinie. Dieta byłego palacza powinna być bogata w takie produkty jak: cytryna, grejpfrut, czosnek oraz koper włoski. Osoba ta musi wypijać około 8 szklanek wody mineralnej niegazowanej dziennie. Taka dieta jest bardzo skuteczna. Tak naprawdę wystarczy już kilka dni od rozpoczęcia jej stosowania, aby były palacz odczuł różnicę – wyczuwał smak i zapach – a przynajmniej, by ten był bardziej wyczulony niż podczas palenia. Dieta jeszcze niedawnego palacza powinna być również bogata w witaminy C, A oraz E. Często mówi się, że zielona herbata oraz kwaśny winian potasu także działają na oczyszczenie dróg oddechowych z toksyn. Istnieją też pewne zioła, które mają bardzo pozytywny wpływ na oczyszczanie organizmu po wieloletnim, czy po prostu długotrwałym paleniu papierosów. Doskonałym przykładem jest tu: mięta pieprzowa, eukaliptus, mirt zwyczajny, oman wielki, korzeń osha, oregano oraz lobelia. Trzeba tylko pamiętać, że przed zastosowaniem któregokolwiek z wymienionych ziół w danym zakresie, należy skonsultować się z lekarzem, bądź farmaceutą. Źle dobrane zioła mogą zaszkodzić.

Ćwiczenia oddechowe

Po rzuceniu palenia ważne jest również to, aby rozpocząć aktywność fizyczną. Chodzi tu przede wszystkim o systematyczne ćwiczenia, które pomogą zwiększyć pojemność płuc, a także przyczynią się do wyeliminowania z nich szkodliwych substancji. Ćwiczeń, które można wykonywać w danym zakresie, jest dużo. Każdy zapewne znajdzie coś dla siebie. Warto tu wspomnieć o jednym przykładzie, chociażby dla tych, którzy nie mają czasu szukać ich w sieci. To doskonałe ćwiczenie na początek.

1. Przysiądź na piętach i wyprostuj plecy.
2. Wciągnij powietrze do płuc.
3. W tej pozycji zatrzymaj oddech na kilka sekund.
4. Ułóż usta tak jak do gwizdania. Wypuść odrobinę powietrza i wstrzymają oddech. Powtarzaj to do momentu, aż wypuścisz całe powietrze.

Będąc już w nieco bardziej zaawansowanym etapie, można przejść do klasycznego uprawiania sportów. Mowa tu oczywiście o bieganiu, jeżdżeniu na rowerze, pływaniu, a także chodzeniu na siłownię. Wszystko to oczywiście trzeba robić stopniowo i z umiarem, ale niekiedy już po upływie kilku tygodni były palacz odczuwa znaczącą różnicę. Jego kondycja poprawia się, a ten czuje się dużo lepiej i zdrowiej. W tym przypadku wszelkie sporty najlepiej uprawiać na świeżym powietrzu.

Ile może trwać oczyszczanie płuc?

Organizm palacza oczyszcza się bardzo długo. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo. 8 godzin po ostatnim papierosie poziom tlenu we krwi ulega stabilizacji. Już po upływie doby, ryzyko zawału serca spada nawet o kilka procent. Jednak do całkowitego oczyszczenia płuc jest jeszcze długa droga. Po 3 miesiącach od rzucenia palenia układ krążenia poprawia funkcjonowanie płuc, wówczas ryzyko zawału serca spada już o 30 procent. Po upływie 9 miesięcy od ostatniego papierosa dopiero dochodzi do regeneracji rzęsek. W tym momencie powoli oczyszczają się płuca. Po 5 latach zmniejsza się ryzyko udaru mózgu o kilkadziesiąt procent. Z kolei po 10 latach o 50 procent spada ryzyko raka płuc, jamy ustnej, gardła, przełyku oraz innych narządów. Tak naprawdę dopiero po około 15-20 latach od ostatniego papierosa płuca są oczyszczone. Wówczas ryzyko zachorowania na raka płuc wynosi jedynie 1 procent.

Pamiętaj!

Każdy, komu zależy na skutecznym oczyszczeniu płuc, powinien pamiętać, aby unikać ekspozycji na tlenek węgla. Tak naprawdę nawet bierne palenie – wdychanie dymu z otoczenia – może przyczynić się do szybkiego zanieczyszczenia płuc. Zanieczyszczenie to będzie miało ten sam stopień, co zaciąganie się dymem papierosowym.

Podsumowując, proces oczyszczania płuc po wieloletnim paleniu papierosów jest bardzo trudny i zarazem długotrwały. Aby osiągnąć ten cel, nie wystarczy jedynie przestać sięgać po papierosy. Trzeba zadbać o właściwe ćwiczenia, a także o dietę. Postępując w ten sposób, dopiero po około 15, góra 20 latach organizm oczyszcza się z wszelkich zanieczyszczeń i ryzyko zachorowania na poważne choroby zdecydowanie spada.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena