Przykręcanie clearomizera do baterii
Clearomizer przykręca się do baterii, która po włączeniu aktywuje grzałkę podgrzewającą liquid do stanu lotnego. Te nikotynowe opary wędrują później do naszych płuc i częściowo do otoczenia. Zmontowanie całego e-papierosa jest bardzo łatwe. Podczas przykręcania clearomizera do baterii należy jednak pamiętać, aby nie dokręcać go na siłę, lepiej zostawić trochę "luzu". W innym wypadku możemy doprowadzić do pęknięcia clearomizera lub przeciekania liquidu. Ważne jest również, aby podczas użytkowania papierosa elektronicznego, nie przekręcać go do góry nogami, ponieważ może to powodować wyciekanie płynu przez ustnik.
Napełnianie clearomizera liquidem
Większość tego typu urządzeń napełnia się liquidem od góry. Po ściągnięciu ustnika należy ostrożnie i powoli wlewać płyn, najlepiej lejąc po ściance. Ważne, aby nie nalać do metalowego kanału, znajdującego się w centrum clearomizera. Dla bardziej precyzyjnego uzupełniania warto jest wykorzystać specjalną igłę, strzykawkę lub pipetę. Przydatne są również miarki znajdujące się na clearomizerach, które ułatwiają napełnianie zbiornika odpowiednią ilością płynu. Ważne jest, aby nie nalewać liquidu do pełna, najwyżej do górnej granicy miarki. Lepiej jest zostawić trochę miejsca, aby nie narazić się na przeciekanie clearomizera.
Część clearomizerów napełniana jest od dołu, w tym między innymi dolnogrzałkowy clearomizer MT3. W tym celu należy odkręcić clearomizer od baterii, wyciągnąć system grzewczy i trzymając zbiornik do góry nogami wlać liquid. W tym wypadku również powinniśmy napełniać bardzo ostrożnie, uważając, aby płyn nie dostał się do kanału.
Pielęgnacja clearomizerów
Clearomizery to w przypadku e-papierosów najbardziej eksploatowane części. Aby przez długi czas dobrze się sprawowały i wydzielały dobrej jakości chmurę, powinniśmy je regularnie czyścić, a także wymieniać grzałkę, która po kilku tygodniach się zużywa. Szczególnie ważne jest przemywanie zbiornika oraz sznurków grzałki, gdy chcemy wlać liquid o innym smaku niż mieliśmy wcześniej. Należy wtedy rozkręcić całe urządzenie, zbiornik przepłukać pod bieżącą wodą, natomiast sznurki dokładnie wypłukać, wyparzyć oraz odcisnąć na chusteczce lub papierowym ręczniku. Skąd będziemy wiedzieć, że już czas na wymianę systemu grzewczego? Przede wszystkim ilość wydzielanej pary będzie zdecydowanie mniejsza, chmura będzie rzadsza, a liquid będzie miał posmak spalenizny.
Istnieją także clearomizery nierozbieralne, których nie możemy rozkręcić na części. Oznacza to zatem, że jeśli zauważymy spadek jakości wydzielanej chmury, powinniśmy wymienić cały element na nowy. Jest to na pewno wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią "bawić się" w rozbieranie, czyszczenie i wymienianie poszczególnych części.