W miejscach publicznych zakazane jest palenie tradycyjnych papierosów. Ponieważ papierosy elektroniczne nie są uznawane za wyroby tytoniowe, teoretycznie możemy używać ich w miejscach publicznych. Jednak niektóre miasta wprowadzają własne reguły.

Data dodania: 2014-05-28

Wyświetleń: 962

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Komunikacja miejska na „nie”

 

W wielu polskich miastach przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej postanowiły zmodyfikować swoje regulaminy pod kątem papierosów elektronicznych i wprowadzić taki sam zakaz, jaki obowiązuje na zwykłe papierosy. Jednym z pierwszych miast, które się tego podjęło była Łódź. Do władz miasta spływały skargi na pasażerów, którzy korzystali z urządzeń w tramwaju lub autobusie. Takie sytuacje miały miejsce również w Warszawie, Poznaniu, Opolu czy Płocku. Wrocławskie MPK również wprowadziło zakaz korzystania z e-papierosów, ale dla motorniczych i kierowców, ponieważ to na nich wpływały zażalenia, a nie na pasażerów. Argumentem dla podjętych działań jest bezpieczeństwo osób korzystających z usług MPK. Kolejne polskie miasta planują wprowadzenie podobnych zakazów.

 

Instytucje publiczne i zakłady pracy a e-papieros

 

Poszczególne zakłady pracy mogą we własnym zakresie regulować prawa pracowników i wprowadzać ewentualne zakazy do swoich regulaminów. W wielu miejscach pracy korzystanie z e-papierosów nie jest zatem mile widziane, ani jeśli chodzi o pracowników, ani o odwiedzających. Natomiast jeśli chodzi o instytucje publiczne, takie jak szkoły, szpitale czy urzędy, każdy e-palacz powinien zdawać sobie sprawę z tego, że korzystanie z papierosa elektronicznego jest nie na miejscu. Wiele osób tego nie respektuje, dlatego coraz więcej placówek wprowadza do swoich regulaminów odpowiednie zakazy. Szkoły mają coraz większe problemy z uczniami, którzy korzystają z e-papierosów nawet podczas lekcji i nie respektują uwag nauczycieli, dlatego wielu dyrektorów postanowiło zmodyfikować regulaminy szkolne i wprowadzić odpowiednie zakazy.

 

Parki, przystanki i inne miejsca publiczne

 

Wprowadzony w 2010 roku zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych nie obejmuje e-papierosów. Dlatego często możemy zauważyć użytkowników tych urządzeń na przystankach, w pubach, restauracjach czy parkach. Musimy wziąć jednak pod uwagę, że brak oficjalnego zakazu nie zwalnia nas z kulturalnego zachowania. Jeśli chcemy wyciągnąć e-papierosa na przystanku, gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie mamy obce nam osoby, wypadałoby najpierw zapytać czy nikomu to nie będzie przeszkadzało. To samo powinno nas obowiązywać w gronie znajomych, z którymi przebywamy na przykład w pubie. Zawsze warto wziąć pod uwagę odczucia innych, gdy wyciągamy z kieszeni elektronicznego papierosa. Swobodnie możemy korzystać z urządzenia, kiedy nikogo nie ma w pobliżu.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena