Masz dosyć nieświeżego oddechu i porannego kaszlu? Chcesz zaoszczędzić kilka stówek miesięcznie? Nic prostszego: rzuć palenie! Jak? Oto kilka skutecznych metod rzucania palenia.

Data dodania: 2010-08-22

Wyświetleń: 2069

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Palenie papierosów to nałóg, ktory równie trudno zacząć jak i skończyć. Zwykle zapalenie pierwszego papierosa kończy się zawrotami głowy, torsjami i postanowieniem „nigdy więcej nie dotknę tego świństwa”. Dlaczego więc tyle osób sięga po kolejnego i kolejnego papierosa? Na początku nikt nie robi tego dla smaku. Chodzi raczej o rytuał towarzyski. Palacze spędzają czas w grupach, łatwiej nawiązują kontakty. Wspólne wyjście „na fajka” to pretekst do poznania nowych osób na studiach czy w firmie. Dla młodzieży natomiast palenie to sposób na podkreślenie swojej dorosłości i bunt wobec rodziców. Jednak z czasem palenie przestaje  być fajne. Już nie kojarzy się z młodzieńczym buntem i niezależnością, a raczej z nieświeżym oddechem, żółknącymi zębami i niezdrową cerą. Wtedy zwykle pojawia się pomysł: rzucam. Jak?

Rzuć palenie od zaraz

Jesli postanowisz rzucić palenie, zrób to od razu. Nie odkładaj realizacji postanowienia do poniedziałku, świąt, urodzin, sylwestra czy wakacji. Dlaczego? Zwykle ci, którzy planują rzucanie palenia nieświadomie zaczynają się jeszcze bardziej koncentrować na nałogu, stale myślą o papierosach. Zauważono, że postanowienie rzucenia palenia np. za miesiąc sprawia, że palacz częściej sięga po papierosa. Tak, jakby chciał nacieszyć się nimi na zapas... Lepiej więc działać spontanicznie.

Powiedz wszystkim o rzucaniu palenia

Nie od dziś wiadomo, że upublicznienie swoich postanowień sprzyja ich realizacji. Najlepiej, jeśli o planach wyjścia z nałogów powiesz osobom bliskim i tym, którzy są dla ciebie autorytetami. Przecież nie chcesz przed tymi ludźmi wyjść na osobę o słabej woli i rzucającą słowa na wiatr. Ważne, by były to osoby, które dobrze ci życzą, bo tlyko tacy ludzie będą cię wspierali w walce z nałogiem. Złośliwcy mogliby specjalnie zachęcać cię do złamania postanowień.

Unikaj sytuacji sprzyjających paleniu

Zastanów się, kiedy najczęściej sięgasz po papierosa. Wiele osób pali, gdy ma mało zajęć i chce czymś zająć ręce. Jesli jesteś tego typu palaczem, na najbliższy czas zaplanuj więcej zajęć. Może zapiszesz się na kurs językowy? To będzie dodatkowa korzyść! Świetnie też pomaga w walce z nałogiem sport. Unikaj takich sytuacji, kiedy ludzie zwyczajowo palą. Spotkanie w pubie na piwo może być dużym wyzwaniem. Lepiej nie narażać się na takie pokusy, choć nie ma sensu stawać się odludkiem. Najtrudniejsze będą pierwsze dwa – trzy tygodnie, wtedy uważaj szczególnie.

Ani jednego dymka

Jeśli rzucasz palenie, nie możesz pozwolić sobie nawet na jednego papierosa. To częste złudzenie, że jeden dymek nie zaszkodzi. Tymczasem nałogowcem jest się do końca życia i podatność na powrót nałogu jest zawsze dość duża. Rzeczywiście, osobie, która nigdy nie paliła jeden papieros nie zaszkodzi. Tymczasem byłemu palaczowi może to zepsuć cały plan walki z nałogiem.

 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena