Łuszczyca jest chorobą skórną, która dotyka nawet pięciu procent całej populacji. Oczywiście może mieć u poszczególnych osób nieco inny przebieg, inne może być też nasilenie objawów. Czym jest łuszczyca i jak sobie radzić, gdy dopadnie nas ta przypadłość?

Data dodania: 2013-07-14

Wyświetleń: 1162

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Łuszczyca jest chorobą skórną, która nie jest szczególnie groźna. Jednak dla wielu osób to bardzo krępująca przypadłość. Rzeczywiście, skóra zaczerwieniona, miejscami zrogowaciała i wyraźnie łuszcząca się nie prezentuje się szczególnie atrakcyjnie. W dodatku nadal panuje błędne przekonanie, że to choroba zakaźna, więc osoby mające objawy łuszczycy spotykają się nieraz z izolacją i bardzo nieprzyjemnymi komentarzami.

Jakie są przyczyny łuszczycy?

Nie udało się dokładnie określić, co powoduje łuszczycę. Wiadomo na pewno, że to choroba uwarunkowana problemami z układem immunologicznym. Da się tez zauważyć pewne korelacje rodzinne, a więc skłonność do wystąpienia łuszczycy może być w pewnym stopniu dziedziczona. Bezpośrednią przyczyną łuszczycy jest natomiast zbyt szybkie narastanie nowych komórek skóry. Wówczas nie zdążają one normalnie usunąć się z powierzchni, tylko nawarstwiają się, tworząc charakterystyczne szare zgrubienia w formie łusek. Schorzeniu temu towarzyszy też powstawanie stanu zapalnego. Poza tym pojawiają się też czerwone i swędzące wykwity, mogą być problemy wysiękowe. W skrajnych przypadkach świąd i bolesne zmiany obejmują cała powierzchnię ciała, przeradzając się w tzw. erytrodemię łuszczycową.

Charakterystyka łuszczycy

Łuszczyca występuje u obu płci i osób w każdym wieku. Łuszczyca to niestety choroba dermatologiczna zaliczana do przewlekłych. Oznacza to, że bardzo trudno jest się jej trwale pozbyć. Jednak można utrzymywać ją w stanie tzw. remisji, gdy objawy ustępują. Większość kremów na łuszczyce oraz kuracji medycznych koncentruje się na takich właśnie efektach. Warto przy tym podkreślić, że jest to absolutnie wystarczające, bo łuszczyca w stanie reemisji nie jest w żaden sposób zauważalna i nie odbija się negatywnie na komforcie życiowym osoby chorej. Objawy łuszczycy mogą się pojawiać na całej powierzchni ciała. Poza typowymi odmianami zdarza się m.in. łuszczyca paznokci, czy łuszczyca obejmująca skórę głowy.  Najtrudniejszą odmianą tej choroby jest tzw. łuszczyca stawów, jaka może się pojawić nawet u jednej piątej osób cierpiących na tę przypadłość.

Jak postępować ze skóra z łuszczycą?

Leczenie łuszczycy wymaga przede wszystkim wizyty u lekarza. W związku z tym, ze jest to choroba przewlekła, sam proces nie należy do prostych. Bardzo często sa w nim stosowane retinoidy. Przede wszystkim jednak terapia opiera się na złuszczaniu zmian skórnych oraz zmiękczaniu skóry i przywracaniu jej równowagi. Bardzo ważne jest tez stosowanie preparatów mających działanie antybakteryjne oraz wyraźnie łagodzące. W tym celu poza lekami przepisanymi przez lekarza bardzo ważne jest też, aby stosować odpowiedni krem na łuszczycę, który przyspieszy redukcję niepożądanych objawów. Alternatywnie stosuje się tez zabiegi fototerapii. Bardzo ważne jest też stosowanie się do podstawowej zasady „po pierwsze nie szkodzić” i przywiązywanie dużej wagi do higieny oraz unikanie urazów i otarć naskórka.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena