Papierosy elektroniczne cieszą się coraz większą popularnością. Sporo osób decyduje się na zastąpienie tradycyjnych papierosów ich nowoczesnym odpowiednikiem. Służą one przede wszystkim do zaspokajania głodu nikotynowego podczas procesu rzucania palenia. Czym dokładnie są e-papierosy i na jakiej zasadzie działają?

Data dodania: 2013-12-19

Wyświetleń: 1365

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest e-papieros?

E-papieros – co to takiego?

 E-papieros to urządzenie elektroniczne, które imituje tradycyjnego papierosa, ale naprawdę ma z nim niewiele wspólnego. Pozwala na wdychanie nikotyny znajdującej się w wydzielanych przez e-papierosa oparach. To właśnie nikotyna jest wspólnym mianownikiem papierosa i jego elektronicznego odpowiednika. Zawarta jest w specjalnym liquidzie, którym uzupełniamy zbiornik w e-papierosie. To jedyne podobieństwo, bo elektroniczny papieros nie emituje nieprzyjemnego, gryzącego zapachu palonego tytoniu, nie powoduje kaszlu, żółknięcia zębów i paznokci, matowienia skóry. Nie zawiera też rakotwórczych, trujących substancji. W dobrej jakości liquidzie, oprócz nikotyny znajduje się glikol propylenowy, gliceryna oraz aromaty smakowe – czyli składniki wielu produktów codziennego użytku.

Jak działa papieros elektroniczny?

Działanie e-papierosa opiera się na podgrzewaniu liquidu znajdującego się w zbiorniku, dzięki czemu produkowana jest para. Nie dochodzi tu do spalania żadnych substancji, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych papierosów. Dzięki temu nie narażamy siebie i innych na wdychanie nieprzyjemnego i niebezpiecznego dymu. Papieros elektroniczny zasilany jest przez niewielką baterię litowo-jonową, do której przykręca się pozostałą część urządzenia. Jest to clearomizer lub kartridż. To element e-papierosa, w którym znajduje się zbiornik na liquid oraz grzałka. Clearomizer po wyczerpaniu płynu możemy ponownie uzupełnić, natomiast kartridż musimy wymienić cały i zastąpić go pełnym. Za pomocą przycisku aktywującego włączamy baterię, która momentalnie uruchamia system grzewczy. Ten podgrzewa liquid i od razu wydzielane są nikotynowe opary. Większą ich część wdychamy do płuc, ale niewielka ilość wędruje do naszego otoczenia. Jest to jednak niegroźna dla naszych bliskich „mgiełka” o bardzo delikatnym zapachu.

 

Dla kogo e-papieros?

Papierosy elektroniczne są używane przede wszystkim przez osoby, które paliły wcześniej tradycyjne papierosy i są już uzależnione od nikotyny. E-papierosa stosują natomiast w celu zerwania z nałogiem. Urządzenie powstało właśnie z myślą o takich osobach. Jednak w ostatnim czasie stało się bardzo modne także wśród tych, którzy nie mieli wcześniej styczności. Zalicza się do nich również młodzież, już nawet gimnazjalna. Należy jednak podkreślać, że papieros elektroniczny nie jest przeznaczony dla nieletnich i nieuzależnionych od nikotyny. Używać go powinni tylko ci, którzy chcą ograniczyć lub całkowicie rzucić palenie. 

Licencja: Creative Commons
1 Ocena