E-papierosy wybierane są przede wszystkim przez osoby uzależnione od nikotyny, jako alternatywa dla drogiego nałogu lub jako sposób na zerwanie z nim. Jaki jest ich wpływ na ludzki organizm?

Data dodania: 2014-03-25

Wyświetleń: 1143

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdrowsza alternatywa?

O wpływie e-papierosów na zdrowie można przeczytać bardzo wiele. Przeciwnicy tego typu urządzeń twierdzą, że nie możemy mieć pewności, że są one całkowicie bezpieczne, ponieważ nie znamy wpływu gliceryny i glikolu propylenowego w stanie lotnym na nasz organizm. Faktem jest, że z obiema substancjami mamy do czynienia każdego dnia, ponieważ znajdują się one w artykułach spożywczych, kosmetykach czy lekarstwach. Z przeprowadzonych do tej pory badań nie wynika, aby liquid, którym uzupełniamy e-papierosa powodował jakieś niekorzystne reakcje. U osób wyjątkowo wrażliwych może powodować reakcje alergiczne. W liquidzie z całą pewnością nie ma jednak wielu substancji szkodliwych dla człowieka, a nawet rakotwórczych, które znajdują się w tradycyjnych papierosach i innych wyrobach tytoniowych. Ponadto działanie e-papierosa opiera się na podgrzewaniu, a nie spalaniu, dzięki czemu nie wytwarzają się substancje smoliste, powodujące u nałogowych palaczy częste dolegliwości i choroby.

Co z nikotyną?

 Papierosy elektroniczne mogą zawierać nikotynę, ale nie muszą. Na rynku dostępne są liquidy z różną zawartością nikotyny, również tak zwane "zerówki", czyli płyny beznikotynowe. Najczęściej jednak użytkownicy e-papierosów sięgają po liquidy z nikotyną. A ta jest substancją psychoaktywną i silnie uzależniającą. Dlatego właśnie e-papierosy przeznaczone są dla osób, które już wcześniej paliły i są uzależnione. Nikotyna wpływa na nasz organizm, między innymi na układ krwionośny, nerwowy czy oddechowy. Wbrew plotkom, nie jest jednak substancją rakotwórczą.

Kto nie powinien korzystać z e-papierosa?

Papierosy elektroniczne, ze względu na zawartość nikotyny, są przeznaczone dla osób, które wcześniej paliły tradycyjne papierosy i są już uzależnione. Z całą pewnością po urządzenie nie powinny sięgać dzieci i młodzież, kobiety w ciąży czy karmiące piersią. Papierosy elektroniczne nie są wskazane także dla osób z chorobami układu krążenia oraz oddechowego, dla diabetyków, astmatyków oraz osób zażywających leki antydepresyjne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena