Rzucanie palenia nie jest wcale łatwe i przyjemne. Najważniejsza w tym wszystkim jest motywacja, bez nich żadne wsparcie zewnętrzne nie da zamierzonych efektów. Jeżeli Twoja motywacja opiera się jedynie na prośbach rodziny, lekarza czy innych osób, to szansa na powodzenie maleje niemal do zera. To Ty, musisz chcieć rzucić palenie!
Silna motywacja to podstawa w rzucaniu palenia
Śmieszą Cię hasła typu „Nie pal, umrzesz zdrowszy”. „Palę, bo w życiu mam mało przyjemności”? Jeżeli tak, to znaczy, że jeszcze nie dojrzałeś do tej decyzji. Są osoby, które lubią swój nałóg, są takie, które zauważają swoje problemy zdrowotne i chcą rzucić. Bezwzględnie w tej drodze należy znaleźć swój powód, osobisty powód, nie taki, który wskazują nam inni.
Jeżeli rzeczywiście ktoś chce rzucić palenie, zadajmy mu proste pytanie. Kiedy? Jeżeli wyznaczył sobie jakąś datę, to rzeczywiście może wskazywać że tego chce, jeżeli mówi iż w przyszłości, to nie jest jeszcze gotowy. Początki rzucania palenia są ciężkie, jednak każda godzina, każdy dzień bez papierosa to Twój mały sukces, który doprowadzić Cię może to całkowitego zaprzestania korzystania z tego uzależniającego specyfiku. Dlatego nie poddawaj się od razu, częste próby, prowadzą do sukcesu!
Samokontrola
Dobrym pomysłem jest zapisywanie o której, w jakich okolicznościach i jakie odczucia towarzyszyły Ci kiedy sięgnąłeś po papierosa. Notuj w ten sposób każdego wypalonego szluga. Obserwuj ile sztuk wypalasz, o jakich porach, w jakich sytuacjach. Taka analiza zapewne pokaże, że często sięgasz po papierosa rutynowo, w czasie przerw w pracy, albo dlatego że znajomy idzie zapalić.
Szukaj sprzymierzeńców
Rola najbliższych oraz otoczenia jest bardzo istotna! Powinni Cię motywować, wspierać, a nawet uprawiać zajęcia fizyczne, czy inne czynności które skutecznie odciągają Cię od nałogu. Jeżeli pali cała rodzina, idealnym rozwiązaniem jest jednoczesne odstawienie papierosów, będzie się wzajemnie wspierać i motywować do dalszego działania. Specjaliści polecają także psychoterapie grupową, ponieważ między osobami walczącymi z nałogiem zachodzą silne interakcje. Często bywa tak, że ludzie z takiej grupy, wymieniają się telefonami i zaprzyjaźniają. Łatwiej jest przestać palić w grupie, niż w pojedynkę. Poproś zatem bliską Ci osobę, która także pali, aby rzuciła palenie z Tobą.
Podejmij wyzwanie! Załóż się, że przestaniesz palić danego dnia, na przykład 31 maja w Światowy Dzień bez Tytoniu czy też w listopadzie podczas Światowego Dnia Rzucania Tytoniu. Są to idealne okazje, aby powiedzieć papierosom NIE!