O tym, że palenie szkodzi, wie już każdy przedszkolak. Sęk w tym, że nawet po rzuceniu palenia jeszcze przez jakiś czas organizm będzie próbował uporać się ze szkodami, jakie wyrządziły smoła, nikotyna i parę tysięcy innych związków. Co więc robić?

Data dodania: 2016-07-26

Wyświetleń: 1912

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Koniec z paleniem – i co dalej?

O tym, że palenie szkodzi, wie już każdy przedszkolak (wiedza ta zanika tylko na okres gimnazjum, ale powraca z dojrzałością. Sęk w tym, że nawet po rzuceniu palenia jeszcze przez jakiś czas organizm będzie próbował uporać się ze szkodami, jakie wyrządziły smoła, nikotyna i parę tysięcy innych związków. Co więc robić?

Co się dzieje po rzuceniu palenia?

Mechanizm działania wielu toksyn zawartych w dymie papierosowym jest dość podstępny, ponieważ papieros, paczka ani nawet rok palenia nie powodują jeszcze zbyt wielkiego uszczerbku na zdrowiu, ale po kilku, kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu latach uzależnienia w organizmie mogą powstać nieodwracalne straty. Część szkód można jednak naprawić, ale wymaga to czasu. Ogólnie rzecz biorąc, przez kilka miesięcy po wypaleniu ostatniego papierosa, organizm będzie się oczyszczał. Nie warto też wierzyć w to, że po e-papierosach jest się jakoś znacząco czystszym – też potrzeba sporo czasu, żeby wszystkie toksyczne związki z pary usunąć, a trochę ich jest. Cała detoksykacja przebiega równolegle, ale kilka procesów zasługuje na szczególną uwagę:

  • oczyszczanie wątroby: papierosy niszczą ją tak samo skutecznie, jak alkohol, bo właśnie wątroba przyjmuje na siebie wszystkie toksyny, które tylko dostaną się do krwi. Tutaj są one obrabiane enzymatycznie i „pakowane” w specjalne białka, dzięki którym zostaną odtransportowane i wydalone;
  • eliminacja wolnych rodników: powstają one na zasadzie reakcji łańcuchowej, więc nie da się ich szybko wyplenić. Proces ten zachodzi praktycznie w każdej komórce, a także w przestrzeniach międzykomórkowych, a jego tempo i skuteczność mogą zależeć od wielu czynników;
  • przywracanie sprawności układu oddechowego: niestety nigdy nie będzie on tak sprawny, jak przez wpadnięciem w nałóg, ale pewne uszkodzenia można usunąć i nauczyć znów organizm prawidłowego oddychania.

Co zawierają w sobie preparaty dla ekspalaczy?

Tak naprawdę cały poniższy akapit dotyczy w różnej mierze preparatów dla palaczy, jak i dla osób, które już na swoje szczęście rzuciły ten wstrętny nałóg, a także tych, którzy nie mają wielkiego wyboru, bo są biernymi palaczami.

  • Antyoksydanty: substancje zwalczające wolne rodniki, a więc witaminy C, A, E, garbniki, niektóre barwniki, np. likopen, beta-karoten, zeaksantynę, ksantofile itd., a także wybrane enzymy przeznaczone już do eliminacji ściśle określonych typów wolnych rodników.
  • Substancje rozszerzające oskrzela: piperyna, kapsaicyna itp. Pozwalają one nareszcie odetchnąć pełną piersią, a przy okazji regulują stan zapalny, do którego może dochodzić wskutek podrażnienia dróg oddechowych przez niektóre toksyny zawarte w dymie tytoniowym.
  • Pierwiastki niezbędne do budowy enzymów wątrobowych, w tym cynk, magnez, selen i wiele, wiele innych.

Dzięki takim preparatom palenie jest mniej szkodliwe (niestety bilans zawsze, ale to zawsze wychodzi ujemny, choćby przyjmować tylko najlepsze suplementy diety), a okres regeneracji po rzuceniu palenia krótszy (też niestety nie ma mowy o pełnej regeneracji). Dlatego warto zadbać o swoje zdrowie, wspomagając naturalne procesy oczyszczania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena