Menopauza, choć jest zjawiskiem naturalnym i nie powinna budzić żadnego niepokoju, wiąże się z pewnymi niepożądanymi objawami. O ile samej menopauzy wyleczyć się nie da, ponieważ  nie jest chorobą, to już łagodzenie towarzyszących jej objawów jest często koniecznością. Nie wszystkie jednak metody są równie skuteczne.

Data dodania: 2016-07-26

Wyświetleń: 870

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak radzić sobie z menopauzą?

Menopauza, choć jest zjawiskiem naturalnym i nie powinna budzić żadnego niepokoju, wiąże się z pewnymi niepożądanymi objawami. I o ile samej menopauzy wyleczyć się nie da, ponieważ chorobą nie jest, to już łagodzenie towarzyszących jej objawów jest często koniecznością. Nie wszystkie jednak metody są równie skuteczne.

Dlaczego menopauzą warto się interesować?

Menopauza, mówiąc ogólnie, jest okresem wygasania aktywności endokrynnej jajników. W tym okresie przestają one produkować hormony płciowe, które w organizmie regulują co najmniej kilkadziesiąt różnych procesów o dużym znaczeniu: od niszczenia i odbudowy kości, przez metabolizm cukrów, aż po aktywność hormonalną innych narządów i tkanki tłuszczowej. Zbyt szybkie zmiany hormonalne, szczególnie jeśli różnice w stężeniach hormonów są wysokie, mogą prowadzić do poważniejszych następstw zdrowotnych.

Jak przywrócić równowagę hormonalną?

W przypadku bardzo dużych zmian hormonalnych niezbędna jest farmakoterapia hormonalna – tutaj suplementacja będzie za słaba, ale do tak drastycznych zmian dochodzi stosunkowo rzadko, tym bardziej że organizm potrafi wyprodukować hormony również poza jajnikami. Przynajmniej jednak w pewnym okresie pojawiają się mniejsze lub większe zaburzenia, które można zwalczać dwojako: albo stosując leki generyczne, które jednak niosą ze sobą dość duże ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, albo poprzez suplementację diety, co daje efekty równie dobre, a jest przy tym bezpieczniejsze.

Suplementacja w okresie menopauzy

Aby utrzymać równowagę hormonalną w okresie menopauzy, należy zadbać oczywiście o właściwą podaż witamin i minerałów – są one potrzebne, aby organizm we właściwy sobie sposób podjął funkcje regulacji gospodarki hormonalnej za pomocą innych tkanek niż tylko jajniki. Jednak to zwykle nie wystarcza. Na szczęście istnieje w przyrodzie dość duża grupa związków chemicznych będących analogami żeńskich hormonów płciowych i są to tak zwane fitoestrogeny. To rodzaj regulatorowych związków o pochodzeniu roślinnym – nie są one identyczne z ludzkimi hormonami, ale uruchamiają większość ich receptorów, a więc z praktycznego punktu widzenia można uznać je za niemal identyczne z żeńskimi hormonami.

Suplementacja w okresie menopauzy musi mieć charakter regularny i stały. O ile w praktycznie wszystkich innych przypadkach można suplementy potraktować dość swobodnie, to w tym przypadku jest to wysoce niewskazane – aby organizm utrzymywał w miarę swoich możliwości równowagę hormonalną, konieczne jest stałe dostarczanie analogów hormonów płciowych, ponieważ są one stosunkowo szybko metabolizowane i każde pominięcie dawki potencjalnie może wpłynąć na pogłębienie problemu. Decyzja o rozpoczęciu suplementacji musi więc być dobrze przemyślana i uzasadniona – fitohormony sprawdzają się najlepiej w przypadku kobiet, które odczuwają dość silnie zmiany zachodzące wskutek zmiany funkcjonowania organizmu i „przełączenia” metabolizmu w tryb pracy charakterystyczny dla ludzi dojrzałych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena