Silne bóle łydek są w stanie obudzić nas ze snu w środku nocy. Są to skurcze mięśni nóg, spowodowane najczęściej zaburzeniami elektrolitowymi, takimi jak niedobór magnezu lub potasu, jak rozwojem żylaków kończyn dolnych. 

Data dodania: 2014-05-22

Wyświetleń: 1436

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Osoby dotknięte tym problemem powinny wzbogacić swoją dietę o brakujące pierwiastki, a w przypadku żylaków zastosować również diosminę.

Jak dochodzi do skurczów mięśni?

Każdy wykonywany przez nasze ciało ruch, nawet najdrobniejszy, wymaga zgodnej i idealnie zsynchronizowanej pracy trzech układów: kostnego, mięśniowego i nerwowego. Gdy impuls nerwowy zostaje przekazany do mięśnia, aktywują się specjalne białka kurczliwe. Podległe naszej woli mięśnie poprzecznie prążkowane, których włókna przyczepione są do kości za pomocą ścięgien, napinają się i skracają, powodując ruch części ciała. Tak wygląda ich prawidłowe funkcjonowanie.

Niekiedy jednak mięśnie, których napięcie powinno zależeć tylko od naszej woli, kurczą się samoistnie. Taki skurcz może trwać od kilku sekund do kilku minut. Często zdarza się w nocy, jest tak bolesny, że budzi ze snu. Mięsień staje się twardy i napięty. Poza skurczami mięśni łydek często zdarzają się również skurcze palców stóp, które dają uczucie wykręcania i wykrzywiania się palców.

Niedobór magnezu i potasu – jedna z przyczyn

Zaburzenie elektrolitowe w postaci niedoboru wapnia, potasu ora magnezu są jedną z najczęstszych przyczyn skurczów mięśni nóg. Pierwiastki te odgrywają kluczową rolę podczas przekazywania impulsów nerwowych do mięśni i są odpowiedzialne za ich prawidłowe funkcjonowanie.

Do niedoboru potasu i magnezu prowadzić może duży wysiłek fizyczny, picie dużych ilości kawy, coli, jak i niepełnowartościowa dieta odchudzająca oraz nadużywanie alkoholu. Niekorzystne działanie mogą mieć tu również leki, mogące zaburzać równowagę wodno-elektrolitową, szczególnie leki moczopędne, które osoby starsze stosują w przypadku niewydolności serca czy nadciśnienia tętniczego. Utratę elektrolitów powodują również przewlekłe biegunki oraz leki przeczyszczające stosowane w nadmiarze. Nie bez znaczenia pozostają również żylaki kończyn dolnych, zaburzenia hormonalne oraz metaboliczne.

Co robić, gdy wystąpi skurcz?

W razie skurczu należy rozciągnąć mięsień i rozmasować go. Gdy skurcz i ból ustąpią, możemy jeszcze przez jakiś czas odczuwać napięcie. Możemy je złagodzić maścią przeciwbólową.

Do skurczu doprowadzić może powodujące przeciążenie mięśnia wysiłek fizyczny, jak i nieprawidłowa pozycja podczas snu lub długotrwałego siedzenia. W takiej sytuacji pomóc może inne ułożenie nogi oraz delikatny masaż.

Jak zapobiegać skurczom łydek?

Radą na niedobory elektrolitowe będzie prawidłowe nawodnienie oraz dieta pełna witamin i soli mineralnych. Szczególnie należy zadbać o magnez i potas. Duże ilości magnezu znajdziemy w takich produktach, jak: żółty ser, kasza gryczana, orzechy, migdały, chleb razowy, kakao oraz czekolada. W potas zaopatrzą nas natomiast: pomidory, ziemniaki, buraki, winogrona, banany, rośliny strączkowe, suszone owoce i soki owocowe. Wapń znajdziemy w mleku i produktach mlecznych, serach, zielonych warzywach, orzechach oraz konserwach rybnych. O uzupełnianiu płynów i elektrolitów szczególnie pamiętać powinny osoby uprawiające sport. Ponadto ważne jest, aby wysiłek fizyczny zwiększać stopniowo. Jeśli przyczyna utraty elektrolitów są stosowane w przypadku przewlekłych chorób leki, nie można ich odstawić. Trzeba więc sięgnąć po preparaty zawierające magnez i potas. To samo zaleca się osobom, które nie potrafią ograniczyć ilości pitej kawy i są często narażone na sytuacje stresowe.

Skurcze łydek a żylaki

Występujące w nocy napięcie mięśni, powodujące skurcze łydek, mogą być oznaką rozwijającej się choroby naczyń krwionośnych, takich jak na przykład żylaki. Zwłaszcza, jeśli występują one w przebiegu żylaków, konieczne jest wdrożenie profilaktyki przeciwżylakowej, a więc unikanie chodzenia w butach na obcasie, długiego siedzenia, zakładania nogi na nogę. Zaleca się też stosowanie preparatów zawierających diosminę, która łagodzi bolesne skurcze i chroni naczynia krwionośne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena