Każdy właściciel ogrodu, przydomowego warsztatu lub miłośnik prac budowlano-remontowych prędzej czy później rzuci w kąt ręczną piłę i stanie przed decyzją dotyczącą zakupu piły mechanicznej.

Data dodania: 2014-09-27

Wyświetleń: 665

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Piła jest jednym z tych narzędzi, bez których w dzisiejszych czasach nie można sobie już wyobrazić efektywnej pracy z drewnem. Mimo ewidentnych skojarzeń z filmami grozy hollywoodzkiej produkcji, nie da się zaprzeczyć, że to narzędzie znacznie przyspiesza pracę i oszczędza nasze siły. Nawet gdy nie znamy się na markach i modelach, zdobyte doświadczenie podpowiada, że musi być to narzędzie dobrej jakości, które przede wszystkim pozwoli na bezpieczne wykonywanie prac. Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem?

Charakterystyka pił mechanicznych

Piły mechaniczne można podzielić na dwie grupy: spalinowe i elektryczne. Obydwa rodzaje mają swoje wady i zalety i przed zakupem należy wiedzieć, która z nich będzie dla nas lepszym wyborem. Dlatego na samym początku trzeba jasno zdefiniować swoje potrzeby i rodzaj wykonywanych prac. Po pierwsze, jak często będziemy jej używać. Po drugie, w jakim miejscu, i po trzecie, jakie materiały będziemy piłować – deski w ramach prac remontowo-budowlanych czy raczej gałęzie i konary. Jeśli chcemy raz na jakiś czas przepiłować kilka desek w ogrodzie, piła spalinowa z dużym silnikiem może być urządzeniem na wyrost.

Piły spalinowe

Zaczniemy od silników spalinowych – jest to najczęściej spotykany typ napędu. Swoją popularność zawdzięcza szeregowi zalet. Najbardziej znamienną jest fakt, że urządzenie spalinowe nie wymaga zasilania prądem, dzięki czemu jest bardziej mobilne i nadaje się do pracy w terenie. Charakteryzuje się też mocniejszym silnikiem niż w przypadku piły elektrycznej. Tak więc, jeśli planujemy spędzać dużo czasu w lesie, silnik spalinowy może okazać się lepszym wyborem. Jednak piły spalinowe nie pozostają bez wad. Po pierwsze, są głośne. W komplecie z piłą powinnyśmy od razu zakupić specjalne słuchawki ochronne i restrykcyjnie przestrzegać ciszy nocnej. Po drugie, emitują spaliny, przez co używanie w zamkniętych pomieszczeniach może być problematyczne. I po trzecie, wymagają, tak jak wszystkie urządzenia spalinowe, częstego serwisowania. Trzeba także zwrócić uwagę, że taka piła „karmi się” mieszanką benzyny oraz oleju. Jeśli chcemy cieszyć się piłą spalinową przez kilka lat, trzeba  uważnie przeczytać instrukcję i dbać o prawidłowe olejowanie maszyny.

Piły elektryczne

Jeśli chodzi o stosowanie silników elektrycznych – ten typ zasilania cechuje się dużo wyższą kulturą pracy. Oszczędza nasz słuch i nie emituje spalin. Dodatkowo, praca z piłą elektryczną jest przyjemniejsza z racji dużo mniejszych wstrząsów i wibracji, które generuje silnik. Jest to szczególnie ważne podczas długich lub precyzyjnych prac. Silnik spalinowy, mimo największych umiejętności, może na to nie pozwolić. Jako wady pił elektrycznych najczęściej wymienia się przewodowe zasilanie. Dlatego najlepiej nadają się do pracy w warsztatach i przydomowych działkach oraz wszędzie tam, gdzie możemy podłączyć się do źródła prądu. Maszyny elektryczne są zazwyczaj dużo lżejsze i mniej awaryjne. W przypadku dłuższej pracy ma to niemałe znaczenie, a brak konieczności częstego serwisowania wpływa na pewność obchodzenia się z maszyną.

Kupując piłę mechaniczną, warto podsumować, do czego będzie używana i na tej podstawie wybrać odpowiedni dla nas model. Sugerowany jest sprzęt znanych marek, takich jak Makita, Black&Decker i inne. Powinniśmy potraktować ten zakup jak inwestycję – w ten sposób sprzęt posłuży nam latami, a my będziemy bardziej zadowoleni z użytkowania.

Licencja: Creative Commons