W architekturze miejskiej kostkę brukową lub granitową możemy spotkać niemalże wszędzie. Kostka pomału staje się najbardziej popularnym materiałem na miejski chodnik.

Data dodania: 2013-08-27

Wyświetleń: 8926

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zastosowanie kostki brukowej w architekturze miejskiej

Podążając starówką najczęściej spotkamy kostkę granitową, ponieważ szlachetnością i wyglądem pasuje do zabytkowej oraz klasycznej architektury. W nowszej zabudowie natkniemy się na kostkę brukową, jest tańsza, a wyglądem idealnie wpasowuje się w industrialną architekturę.

Starówka to część reprezentacyjna każdego miasta. Chodniki muszą się równie doskonale prezentować. Kostka granitowa swoim wyglądem sprawia, że jest niezastąpiona w części miasta wystawionej na pokaz. Tam każdy chodnik musi być dopracowany. Każdy szczegół, element musi do siebie pasować, także wzory. Na różnych deptakach kostka jest układana tak, by nie stała się monotonna. Dlatego stosuje się rożne ułożenie. W efekcie chodnik tworzy pewien wzór, a nawet symbol.

Na osiedlach chodnik nie odgrywa aż tak dużej roli jak w starej części miasta. Nie znaczy to jednak, że podchodzi się do tego byle jak. Jakość to podstawa. Różnicą jest jednak rodzaj kostki. Tutaj stosowany jest bruk. Wygląda bardziej nowocześnie, a nie jest też tak drogi jak kostka granitowa. Dlatego możemy zauważyć, że na osiedlach jest znacznie więcej chodników niż na starówce. Kostka brukowa doskonale wchłania wodę, dzięki czemu po deszczu nie przejmujemy się kałużami, ponieważ się nie tworzą. Kostka brukowa posiada gładką nawierzchnię, dzięki czemu spacer, czy poruszanie się na przykład rowerem czy wózkiem nie jest uciążliwe, a jednak przyjemne. Seryjne wykonanie kostki brukowej pozwala zaoszczędzić nam czas. Nie musimy dopasowywać kostki jednej do drugiej tak, by pasowała, a chodnik był równy.

Na rodzaj chodnika ma duży wpływ miejsce gdzie on występuje, ponieważ jest on częścią architektury miejskiej krajobrazu. Nie można sobie pozwolić na miszmasz. Jest to nie estetyczne. Możemy łączyć oba rodzaje kostki, by efekt tworzył coś zaplanowanego. Należy jednak pamiętać by robić to z głową.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena