Obecna architektura krajobrazu, szczególnie w miastach, związana jest przede wszystkim z utwardzaniem każdego wolengo metra kwadratowego powierzchni. Czy jest to słuszne podejście i czy da się ten trend pogodzić z naturą?

Data dodania: 2017-04-01

Wyświetleń: 700

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Miasta stają się coraz bardziej betonowe - kostka w zgodzie z naturą

W dzisiejszych czasach miasta stają się coraz bardziej betonowe. Jest to najczęściej związane z powstawaniem dużych parkingów przy galeriach handlowych, osiedlach mieszkalnych, budownictwie jednorodzinnym, czy utwardzaniem ścieżek i chodników w miejskich parkach, skwerach i innych często odwiedzanych przez ludzi miejscach.

Wiele osób uważa, że taka sytuacja jest nie do przyjęcia i negatywnie oddziałuje na środowisko naturalne. Mimo to należy pamięć, że nawierzchnie brukowe w niektórych miejscach są wręcz konieczne, a ich istnienie wiąże się z pewnymi korzyściami i zaletami.

Warto zauważyć, że wszelkiego typu nawierzchnie z kostki brukowej pozwalają zaplanować przestrzeń w sposób estetyczny, nowatorski i przede wszystkim funkcjonalny. Dotyczy to zarówno terenów publicznych, jak i prywatnych posesji oraz przydomowych ogrodów. Nawierzchnia brukowa może być, bowiem wykorzystana nie tylko do chodników, ale również ścieżek, parkingów lub podjazdów. Prawidłowo ułożona kostka brukowa współgra z otoczeniem i naturą, tworząc pełną harmonię. Dzięki temu miasta zyskują swoisty ład oraz funkcjonalność.

 Obecnie na rynku istnieje bardzo duży wybór różnego typu, rozmiaru, formatu oraz koloru kostki brukowej. Każdy z nas znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, jednocześnie pasującego do charakteru otoczenia danego miejsca.

Obecność roślinność nie musi wykluczać możliwości położenia kostki brukowej, tak samo jak i bruk nie wyklucza istnienia roślinności. Prawidłowe połączenie tych dwóch elementów zagwarantuje zaskakujący i pozytywny efekt. Przestrzeń stanie się praktyczna i jednocześnie estetyczna. Roślinne wysepki, otoczone nawierzchnią brukową zostaną wyeksponowane. Natomiast utwardzone ścieżki pozwolą na swobodne poruszanie się nawet w deszczową pogodę. Inne elementy betonowe na przykład krawężniki pozwolą na kreatywne wydzielenie zielonej przestrzeni, która odgrodzona od ścieżek i podjazdów zostanie w pewnym stopniu zabezpieczona przed podeptaniem. Podsumowując, brukowe nawierzchnie mogą idealnie współgrać z roślinnością, eksponować ją i zabezpieczać.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena