Każda osoba budująca swój własny, wymarzony dom w pewnym momencie zmierzy się z koniecznością zagospodarowania terenu wokół budynku. Decyzja o budowie domu, najczęściej podyktowana jest tym, że chcemy mieć swój własny ogród, w którym będziemy mogli wypoczywać oraz spędzać wolny czas.

Data dodania: 2017-01-08

Wyświetleń: 978

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Mała architektura - kostka + ogród

Ważnym elementem w aranżacji powierzchni wokół budynku mieszkalnego jest odpowiednie zagospodarowanie terenu. Już w czasie prac projektowych decydujemy się, w jaki sposób ogrodzimy naszą posesję, w którym miejscu znajdzie się wejście do domu, wjazd do garażu, a także gdzie będzie znajdował się nasz ogród, a w nim alejki, które pozwolą nam na swobodne poruszanie się po nim. Niezwykle ważną rolę w zagospodarowaniu terenu wokół budynku stanowi odpowiednia komunikacja pomiędzy poszczególnymi obszarami naszej działki. Najczęściej te ,,szlaki’’ komunikacyjne wykładane są kostką brukową.

Każdy z nas pragnie, aby te nawierzchnie dodawały piękna i uroku naszej nieruchomości, a w szczególności były ozdobą ogrodu. Bardzo ważne jest to, aby rozmieszczenie ścieżek z kostki brukowej było tak zaprojektowane, aby poruszanie się po ogrodzie było komfortowe i funkcjonalne, aby do każdego miejsca był łatwy i szybki dostęp. Należy jednak pamiętać, aby ogrodu nie przytłoczyć nadmierną ilością chodników, aby nie stracił on swojego uroku.

Odpowiednie zaprojektowanie ścieżek w ogrodzie ułatwi komunikację w ogrodzie. Dobór odpowiednich kolorów nawierzchni podkreśli styl oraz charakter obszaru wokół budynku. Przy projektowaniu takich alejek musimy wziąć kilka podstawowych elementów pod uwagę. Przede wszystkim musimy zapewnić odpowiednią szerokość ścieżki, dostosowaną do jej funkcji. Grubość kostki brukowej powinna wynosić ok 6 centymetrów. Jest to najbardziej odpowiednia grubość zalecana przez producentów kostki brukowej. Należy pamiętać, że im ścieżka węższa tym węższy powinien być element nawierzchni. Oznacza to, że tym drobniejsza powinna być kostka brukowa. Dodatkowo uwagę należy zwrócić na elementy wykończeniowe ścieżek to znaczy palisady oraz krawężniki. Warto zastosować kontrastowy kolor obrzeży w stosunku do kostki brukowej. Dzięki temu uzyskamy ciekawy efekt wizualny.

Przed przystąpieniem do robót budowlanych związanych z układaniem kostki brukowej najlepiej skorzystać z porady fachowca, który doradzi nam, jaką kostkę brukową wybrać, o jakich parametrach, jaki wybrać wzór oraz kolorystykę. Podpowie nam również, w jaki sposób należy przygotować grunt pod kostkę brukową, aby służyła nam przez wiele lat.

Najlepiej jednak skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w układaniu kostki brukowej. Taka firma posiada wyspecjalizowanych pracowników, którzy w sposób profesjonalny i szybko wykonają powierzone im zadanie, dodatkowo posiadają odpowiedni sprzęt, który pozwoli na właściwe przygotowanie podłoża pod kostkę brukową i same jej ułożenie. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena