Kostka brukowa pełni bardzo ważny element dekoracyjny otocznia naszego domu. Wykorzystywana jest do budowy przydomowych chodników, czy podjazdu do garażu. W związku z tym narażona jest na wpływ warunków atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg, mróz czy działania promieni słonecznych.

Data dodania: 2017-02-05

Wyświetleń: 1033

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Odnawianie - czyszczenie kostki na wiosnę

Aby kostka brukowa zachowała swoje właściwości jak i estetyczny wygląd musi być poddawana odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Odpowiednim do tego czasem jest wiosna. Zima to trudny czas dla nawierzchni brukowych, ponieważ zmienne warunki termiczne oraz wilgotnościowe niekorzystnie mogą wpływać na jej strukturę. W tym czasie równie częste są trudne do usunięcia zanieczyszczenia. W jaki sposób, zatem poradzić sobie z tymi problemami? Poniżej kilka skutecznych sposobów, aby po zimie doprowadzić kostkę brukową do właściwego stanu.

Po pierwsze kostkę brukową musimy dokładnie oczyścić. Możemy tego dokonać poprzez dokładne jej zamiecenie, a następnie spłukanie jej wodą z węża ogrodowego lub gdy zabrudzenia są silne myjką ciśnieniową. Warto w tym momencie zaznaczyć, że bardzo ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniego stanu kostki brukowej jest regule usuwanie piasku i innych nieczystości z kostki brukowej. Niektóre fakcje ziemi ogrodowej mogą zawierać frakcje gliniaste, które w kontakcie z kostką stworzą trudne do usunięcia plamy.

Kolejnym etapem odnowienia kostki brukowej po zimie powinna być jej impregnacja odpowiednim do tego preparatem. Dzięki temu zabiegowi zabezpieczymy kostkę brukową przed przebarwieniami, ale także przed blaknięciem, spowodowanym działaniem promieni słonecznych. Impregnacja kostki brukowej dodatkowo ją wzmocni, uszczelni nawierzchnię, zredukuje jej chropowatość, przez co ograniczy rozwój materii organicznej oraz zwiększy odporność na niszczące działanie niskich temperatur. Impregnację powinniśmy wykonać bezpośrednio po ułożeniu kostki, tuż przed wypełnieniem szczelin piaskiem. Jednak, jeżeli nie zrobiliśmy tego w tym momencie, możemy to nadrobić w późniejszym czasie. Pamiętajmy jednak, że czynność tę powinniśmy powtarzać, co kilka lat. Do impregnacji możemy użyć pędzla, wałka malarskie lub spryskiwacza ciśnieniowego. Po tym zabiegu musimy odczekać kilka godzin, aby preparat związał się z kostką brukową i wyschnął.

Dodatkowym zabiegiem odświeżającym kostkę brukową i ożywiającym jej wygląd jest malowanie kostki odpowiednimi do tego celu farbami do malowania kostki brukowej. Dzięki temu kostka nabierze nasyconej oraz wyrazistej barwy. Zabieg ten wygląda podobnie jak nanoszenie impregnatu.

Pamiętajmy, aby dbać o kostkę brukową i wykonywać wszystkie wyżej wymienione czynności w sposób regularny, zarówno po okresie zimowym na wiosnę jak i w trakcie całego okresu wegetacyjnego. Dzięki naszej sumienności i systematyczności kostka brukowa będzie zdobiła otoczenie naszego domu i ogrodu przez wiele lat.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena