Klimakterium jak bywa nazywana również menopauza jest okresem przejściowym, w którym stopniowo kobiecy organizm przechodzi do stanu bezpłodności. Dotyczy kobiet w wieku dojrzałym i niestety związane z nim są nieprzyjemne objawy w różnym stopniu nasilenia. Niektóre z nich można minimalizować farmakologiczne, inne wymagają wspomagających wkładek, jak na przykład Elly. 

Data dodania: 2022-01-25

Wyświetleń: 433

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym jest klimakterium i jak sobie z nim radzić?

Najważniejsze jest jednak to, że jest to proces naturalny, którego żadna kobieta nie powinna się obawiać - ponieważ mimo nieprzyjemnych objawów można w czasie klimakterium żyć pełnią życia.

Etapy wchodzenia organizmu w okres menopauzy

Klimakterium i okres je poprzedzający składa się z trzech faz. Pierwsza obejmuje tak zwaną premenopauzę. Jest to okres gdy pojawiają się pierwsze zaburzenia miesiączkowania, cykle bezowulacyjne i zmienia się stężenie hormonów we krwi. Może się on pojawić od nawet kilkunastu do kilku lat przed wystąpieniem zasadniczej menopauzy. Faza perimenopauzy związana jest ze zmianami w czynności organizmu: spadek stężenia estrogenów i progesteronu we krwi, co może wywoływać uczucia niepokoju czy huśtawki nastrojów. Dodatkowo zmniejsza się liczba pęcherzyków jajnikowych, co prowadzi do końcowego etapu klimakterium: postmenopauzy. Dochodzi do całkowitego zatrzymania krwawienia miesięcznego, wzrasta stężenie gonadotropin przysadkowych w surowicy (hormonu FSH i LH). Problemem w tym okresie może być nietrzymanie moczu czy inne schorzenia fizyczne, które niezbyt dobrze wpływają na psychikę kobiety. Średnio cały okres trwa około dziesięciu lat, jednak dużo zależy od kobiecego organizmu, często jest to kilka lat krócej lub dłużej. 
Objawy fizyczne menopauzy

Klimakterium wiąże się z wieloma niezbyt przyjemnymi objawami fizycznymi i psychicznymi organizmu. Jest to czas równie intensywnych zmian hormonalnych jak okres dojrzewania. Pojawiają się często problemy ze snem, wczesne nieuzasadnione pobudki, spadek libido i ból podczas stosunku. Jednym z bardziej wstydliwych objawów menopauzy jest zwiększona częstotliwość oddawania lub wręcz nietrzymanie moczu. Warto dla własnego komfortu wspomagać się wkładkami Elly, które niwelują te nieprzyjemne objawy. Poza typowo fizycznymi objawami, pojawiają się również takie, które są czysto psychologiczne. Wraz z mniejszą ilością snu pojawia się zmęczenie i rozdrażnienie, a także nieuzasadniony niepokój, odczuwanie skrajnych emocji - płaczliwość czy szybkie popadanie w złość. 
Wspomaganie farmakologiczne w okresie klimakterium i przydatne produkty higieniczne

Ze względu na niezbyt przyjemne objawy psychiczne oraz fizyczne producenci środków farmakologicznych przygotowali preparaty, które mają minimalizować skutki klimakterium. Jednak jeśli nie chce się od razu sięgać po sztuczne substancje można wspomóc organizm ziołami: niepokalankiem czy szałwią. Jeśli jednak objawy są nasilone warto udać się do specjalisty. Na fizyczne objawy pomagać będzie zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, ćwiczenie mięśni Kegla lub preparaty higieniczne typu wkładek Elly.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena