Wysoki cholesterol to jeden z czynników ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Z tego powodu tak ważne jest regularne monitorowanie poziomu tego parametru, co pozwoli na podjęcie szybkiej interwencji. Sprawdź, jakie wartości cholesterolu powinny cię zaniepokoić.

Data dodania: 2022-11-17

Wyświetleń: 493

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Cholesterol powyżej 300: czy to dużo? Wyjaśniamy

Cholesterol jest substancją tłuszczową, która – sama w sobie – nie stanowi zagrożenia. Problem pojawia się wówczas, gdy w organizmie jest go za dużo – szczególnie frakcji LDL, która odkłada się w tętnicach i sprzyja powstawaniu blaszek miażdżycowych.

Wysoki cholesterol, czyli jaki? 

Aby określić poziom cholesterolu, należy wykonać tzw. lipidogram. Znany również jako profil lipidowy jest bezinwazyjnym badaniem wykonywanym na podstawie próbki krwi pobranej z żyły łokciowej.

Za normy stężeń we krwi przyjmuje się następujące wartości:

  • cholesterol całkowity: 114– 200 mg/dl
  • cholesterol HDL: kobiety >50 mg/dl, mężczyźni >40 mg/dl
  • cholesterol LDL: <100 mg/dl
  • triglicerydy: <150 mg/dl[1].

O wysokim cholesterolu można mówić wtedy, gdy wartości dla cholesterolu całkowitego i cholesterolu frakcji LDL przekraczają dopuszczalne normy. 

Oznacza to, że stężenie cholesterolu 300 mg/dl jest dużo wyższe, niż to wynika z ustalonych wartości. Utrzymujący się na tym poziomie, stanowi poważne zagrożenie – szczególnie dla osób obarczonych wysokim ryzykiem zgonu sercowo-naczyniowego. W tym przypadku normy cholesterolu LDL są znacznie niższe – mogą wynosić nawet < 70 mg/dl. Mowa tutaj o tzw. docelowym stężeniu cholesterolu LDL w zależności od indywidualnego ryzyka zgonu sercowo-naczyniowego w ciągu 10 lat [2].

Hipercholesterolemia – jakie są jej konsekwencje?

O hipercholesterolemii mówi się wówczas, gdy stężenie cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL przekracza dopuszczalne normy. Konsekwencją takiego stanu jest rozwój miażdżycy, która daje początek wielu chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Cholesterol LDL, który odkłada się w tętnicach i przyczynia się do powstawania blaszek miażdżycowych, zwiększa ryzyko m.in.:

  • zawału serca,
  • udaru mózgu.

Jak obniżyć poziom cholesterolu we krwi?

Z wysokim stężeniem cholesterolu LDL można skutecznie walczyć. W przypadku wartości nieodbiegających znacząco od normy zwykle wystarczy zmiana stylu życia – na czele z modyfikacją nawyków żywieniowych. Natomiast osoby, u których stężenie cholesterolu jest bardzo wysokie, muszą zmienić dietę, zwiększyć aktywność fizyczną oraz zastosować farmakoterapię – wszystko pod kontrolą lekarza.

Prawidłowa dieta

Osoby zmagające się z hipercholesterolemią powinny mieć świadomość, że poprzez wdrożenie prawidłowych nawyków żywieniowych można obniżyć poziom cholesterolu. Ważne jest, aby:

  • zmniejszyć spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego – dostarczają dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych; każdy 1% nadwyżki energii pochodzącej z tych kwasów prowadzi do wzrostu poziomu cholesterolu LDL nawet o 1,6 mg/dl[3];
  • zwiększyć spożycie olejów roślinnych – szczególne znaczenie mają: olej rzepakowy, olej lniany, olej szafranowy, ponieważ pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu LDL[4].

Do codziennej diety warto włączyć również sterole roślinne, którymi wzbogacona została m.in. miękka margaryna Optima Cardio. Udowodniono, że spożywane w ilości 1,5-2,4 g dziennie – w połączeniu ze zdrowym stylem życia – obniżają poziom cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni[5].

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna pomaga w redukcji podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Zaleca się wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności – najlepiej przez 30-60 minut dziennie lub 3,5-7 godzin tygodniowo[6].

Farmakoterapia

Cholesterol znacznie przekraczający normy jest wskazaniem do rozpoczęcia farmakoterapii, jednak o tym decyduje wyłącznie lekarz.

Wśród leków najczęściej stosowanych w przypadku hipercholesterolemii wymienia się statyny – leki o działaniu hipolipemizującym. Szacuje się, że atorwastatyna przyczynia się do zmniejszenia stężenia cholesterolu całkowitego o 30-46%, a cholesterolu LDL-C o 41-61%[7].

Pamiętaj! Nie czekaj, aż cholesterol osiągnie bardzo wysokie wartości. Jeśli profil lipidowy wskazuje na hipercholesterolemię, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Im szybciej zaczniesz działać, tym szybciej zmniejszysz ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/103924,cholesterol-i-triglicerydy-panel-lipidowy

[2] https://www.mp.pl/materialy-dla-pacjenta/article/88067

[3] Wytyczne ESC/EAS dotyczące postępowania w dyslipidemiach: jak dzięki leczeniu zaburzeń lipidowych obniżyć ryzyko sercowo‑naczyniowe (2019); Zeszyty edukacyjne. Kardiologia polska 3/2020

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30006369/

[5] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[6] https://sercunaratunek.pl/profilaktyka-chorob-ukladu-krazenia/

[7] https://www.termedia.pl/Praktyczne-wskazowki-dotyczace-leczenia-hipolipemizujacego-co-wynika-z-najnowszych-polskich-wytycznych,98,47172,1,1.html

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena