Nawet 70% mężczyzn oraz niemal 65% kobiet w Polsce zmaga się z hipercholesterolemią. To poważny problem, któremu należy przeciwdziałać. Nieleczona stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Dowiedz się, na czym polega hipercholesterolemia i sprawdź, jak jej przeciwdziałać.

Data dodania: 2023-03-10

Wyświetleń: 57

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Hipercholesterolemia – co ją powoduje? Czy jest groźna?

Czy wiesz, że podwyższony poziom cholesterolu stanowi jeden z czynników podwyższających ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego – z zawałem serca i udarem mózgu na czele? Tymczasem niemal 60% rodaków zmaga się ze stężeniem cholesterolu LDL większym od 115 mg/dl (3,0 mmol/l)[1].

Hipercholesterolemia – co to jest?

Mianem hipercholesterolemii określa się podwyższony poziom cholesterolu LDL (LDL-C) we krwi. Chociaż nie istnieje odgórnie określona norma, za nieprawidłowe stężenie u osób zdrowych uznaje się wartości przekraczające 3 mmol/l (115 mg/dl).

Pamiętaj! Hipercholesterolemia nie jest jednostką chorobową. To stan związany z wysokim stężeniem lipidów i lipoprotein.

Przyczyny hipercholesterolemii

Przyczyny hipercholesterolemii zależą przede wszystkim od rodzaju tego stanu. Wyróżnia się:

 • hipercholesterolemię pierwotną – zalicza się do niej hipercholesterolemię rodzinną oraz hipercholesterolemię wielogenową (najczęstsza postać);
 • hipercholesterolemię wtórną – jako objaw innych chorób (np. niedoczynność tarczycy, zespół nerczycowy, zespół Cushinga) lub przyjmowania niektórych leków (np. inhibitory proteazy, progestageny)[2].

Podwyższonemu poziomowi cholesterolu sprzyja styl życia – nieodpowiednia dieta oraz niewystarczająca aktywność fizyczna.

Nieleczona hipercholesterolemia – jakie są jej skutki?

Podwyższony poziom cholesterolu LDL wpływa na funkcjonowanie organizmu. Gromadzony w tkankach, sprzyja powstawaniu blaszek miażdżycowych. To z kolei ma dalsze skutki – może prowadzić m.in. do:

 • miażdżycy tętnic szyjnych,
 • miażdżycy tętnic nóg,
 • choroby niedokrwiennej serca. 

Sprzyja to wielu chorobom układu sercowo-naczyniowego, które – zlekceważone – mogą zakończyć się nawet śmiercią. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować poziom cholesterolu LDL i trzymać go w ryzach – szczególnie jeśli pacjent ma do czynienia np. z hipercholesterolemią rodzinną.

Z tego powodu zaleca się dążyć do maksymalnego obniżenia poziomu cholesterolu LDL – w zależności od poziomu ryzyka sercowo-naczyniowego. Docelowe stężenia LDL-C wynoszą:

 • < 40 mg/dl (1,0 mmol/l) – dla osób z ekstremalnie wysokim ryzykiem (Pol-SCORE > 20%);
 • < 55 mg/dl (1,4 mmol/l) – dla osób z bardzo dużym ryzykiem (Pol-SCORE > 10% i < 20%);
 • < 70 mg/dl (1,8 mmol/l) – dla osób z dużym ryzykiem (Pol-SCORE > 5% i < 10%);
 • < 100 mg/dl (2,5 mmol/l) – dla osób z ryzykiem umiarkowanym (Pol-SCORE < 5%);
 • < 115 mg/dl (3,0 mmol/l) – dla osób z małym ryzykiem (Pol-SCORE < 1%)[3].

Jak obniżyć poziom cholesterolu LDL?

Jeśli należysz do grupy ryzyka związanego z rozwojem hipercholesterolemii, możesz zawczasu zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu. Jak obniżyć jego stężenie, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia samej hipercholesterolemii i związanej z nią „powikłań”?

Zmiana nawyków żywieniowych

Aby obniżyć poziom cholesterolu LDL, należy zmodyfikować dotychczasowe nawyki żywieniowe. Codzienna dieta powinna uwzględniać:

 • zmniejszenie spożycia cholesterolu – do 200 mg dziennie;
 • ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych – do 7% energii z diety;
 • ograniczenie (a najlepiej całkowite wyeliminowanie) spożycia izomerów trans kwasów tłuszczowych – powinno być ono tak małe, jak jest to tylko możliwe[4];
 • zwiększenie spożycia tłuszczów pochodzenia roślinnego. Do codziennej diety warto włączyć również sterole roślinne. Udowodniono, że ich spożycie na poziomie 1,5-2,4 g dziennie – w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia – obniża poziom cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni[5]. Znajdziesz je m.in. w miękkiej margarynie Optima Cardio.

Większa aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na profil lipidowy. Znaczenie ma nie tylko forma, ale również:

 • częstotliwość wysiłku,
 • czas trwania,
 • intensywność ćwiczeń[6].

Nieregularna aktywność o niskiej częstotliwości oraz zbyt krótki czas jej trwania nie przełożą się na osiągnięcie oczekiwanych efektów.

Z uwagi na zagrożenie, jakie niesie za sobą podwyższony poziom cholesterolu, należy dążyć do utrzymania jego stężenia w optymalnych wartościach. Poprzez zmianę stylu życia (lub tylko delikatną modyfikację dotychczasowego) można zrobić wiele dobrego dla swojego zdrowia.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/88295,hipercholesterolemia

[2] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.4.1.

[3] https://www.termedia.pl/poz/Praktyczne-wskazowki-dotyczace-leczenia-hipolipemizujacego-co-wynika-z-najnowszych-polskich-wytycznych,47512.html

[4] https://ncez.pzh.gov.pl/informacje-dla-producentow/izomery-trans-kwasow-tluszczowych-stan-aktualny/

[5] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[6] https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/wplyw-wysilku-fizycznego-na-profil-lipidowy-2/

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena