Alergiczny nieżyt nosa to dolegliwość, z którą zmaga się wiele osób. To choroba wywołana przez alergeny, która często daje uciążliwe objawy. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat tego schorzenia!

Data dodania: 2021-05-20

Wyświetleń: 590

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Alergiczny nieżyt nosa – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!
  1. Alergiczny nieżyt nosa – czym jest?
  2. Katar alergiczny – przyczyny
  3. Alergiczny nieżyt nosa - leczenie
  4. Alergia na roztocza – częsta przyczyna kataru alergicznego

Wiele osób boryka się z alergicznym nieżytem nosa. Jest to choroba przewlekła, którą należy odpowiednio leczyć. Jeżeli Ty również zmagasz się z tą dolegliwością lub ją u siebie podejrzewasz, koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Alergiczny nieżyt nosa – czym jest?

ANN, czyli Alergiczny Nieżyt Nosa, to stan, w którym występuje zapalenie błony śluzowej nosa, gardła, zatok, oczu, trąbek słuchowych i ucha środkowego. Objawami alergicznego nieżytu nosa są przede wszystkim: wodnisty katar, niedrożność nosa, kichanie i ból głowy. Bardzo częstym symptomem tego schorzenia jest również zapalenie spojówek, które objawia się zaczerwienieniem, łzawieniem i świądem oczu.

Katar alergiczny – przyczyny

Alergiczny nieżyt nosa (inaczej katar alergiczny) może być spowodowany przez różnego rodzaju alergeny. Najczęściej wywoływany jest przez roztocza, pyłki roślinne, pleśń, sierść zwierząt i pierze. Występuje u osób, które mają predyspozycje genetyczne do występowania alergii. U takich osób po zetknięciu z alergenem pojawiają się uciążliwe objawy.  

Alergiczny nieżyt nosa – leczenie

Leczenie kataru alergicznego polega przede wszystkim na eliminacji ze swojego otoczenia czynników wywołujących chorobę. W tym celu warto regularnie dbać o czystość w swoim domu. Leczenie obejmuje również stosowanie preparatów przeciwhistaminowych, glikokortykosteroidów oraz leków obkurczających naczynia błony śluzowej nosa.

Alergia na roztocza – częsta przyczyna kataru alergicznego

Jedną z najczęstszych przyczyn kataru alergicznego jest alergia na roztocza. Jest ona wywoływana przez roztocza kurzu domowego. Alergia na roztocza daje przede wszystkim objawy takie jak wodnisty katar, nieżyt nosa, kichanie i łzawienie oczu. Jeżeli podejrzewasz u siebie alergię na roztocza, warto poddać się testom alergicznym. W razie wystąpienia choroby należy rozpocząć właściwe leczenie.

Alergiczny nieżyt nosa to problem, z którym zmaga się wiele osób. Jeżeli Ty też borykasz się z tym schorzeniem, koniecznie wykonaj testy alergiczne. Dzięki temu dowiesz się, przez jakie czynniki została spowodowana choroba i zyskasz możliwość zastosowania skutecznego leczenia.

alergia na roztocza

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena