Zapchany nos, kichanie, trudności z oddychaniem. To podstawowe objawy kataru - dolegliwości, która choć sama w sobie nie niesie dużego zagrożenia, w dużej mierze ogranicza komfort codziennego życia.

Data dodania: 2012-07-17

Wyświetleń: 1362

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym ze sposobem poradzenia sobie z katarem jest stosowanie inhalacji.

Katar jest zazwyczaj objawem chorobowym, będącym skutkiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wodnistą wydzieliną z nosa i kichaniem, w drugim zaś infekcji towarzyszy zielonkawa lub żółta wydzielina o gęstej konsystencji.

W obu przypadkach chory z powodu zatkanego nosa ma problemy z oddychaniem. Podrażniona błona śluzowa nosa powoduje również ból. Wszystkie te objawy są wyjątkowo niekomfortowe, dlatego też istotne jest szybkie przyniesienie ulgi choremu.

To właśnie inhalacja jest doskonałym rozwiązaniem, które w szybki sposób pozwoli zmniejszyć katar i udrożnić drogi oddechowe. Najłatwiej inhalację przeprowadzić za pomocą specjalnego urządzenia wytwarzającego parę, którą wdycha się za pomocą specjalnej maseczki. Innym sposobem jest wdychanie pary nad miską wypełnioną gorącą wodą. Głowę warto przykryć jakąś tkaniną. Pomoże to uniknąć rozpraszania się pary i przedłuży możliwość inhalowania się.

W terapii zwalczającej katar warto wykorzystać specjalne olejki, jak chociażby sosnowy, tymiankowy czy eukaliptusowy. Olejki z całą pewnością pomogą przynieść ulgę i udrożnić drogi oddechowe.

Do inhalacji można wykorzystać również roztwór soli fizjologicznej lub napar z rumianku, co okazuje się wyjątkowo przydatne w przypadku stosowania inhalacji u dzieci, dla których olejki mogą okazać się zbyt silnym środkiem i podrażnić delikatną błonę śluzową małego noska.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena