Kto z nas w życiu nie widział pszczoły? Nie ma chyba takiej osoby na kuli ziemskiej. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest ich obecność w przyrodzie?

Data dodania: 2012-12-12

Wyświetleń: 2130

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety, nie. Wszyscy wiedzą o funkcji, jaką pełnią – zbieranie nektaru i pyłków kwiatów, które następnie wykorzystują do zapylania roślin. Jednak czy kiedykolwiek słyszeliśmy o kicie pszczelim?

Rzadko kiedy, niestety, statystyczny mieszkaniec naszego kraju kojarzy jedynie słowo "miód" jako główny produkt pszczół. Co to zatem jest wspomniany kit pszczeli? Otóż, jest to lepka, żywiczna substancja, barwy brunatnej lub zielonkawej. Nazwa handlowa kitu pszczelego to propolis. Etymologia tego słowa pochodzi z języka greckiego i oznacza „przedmurze miasta”. Kit pszczeli używany jest przez pszczoły do uszczelniania swoich gniazd.

Jest to ważny proces, bowiem w ten sposób chronią się przed działaniem bakterii,  grzybów oraz pleśni. To powoduje, że od razu dostrzec można inne właściwości tej lepkiej substancji – bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Jak zatem powstaje? Propolis tworzony jest z substancji żywicznych wytwarzanych przez pączki niektórych drzew.

Pączki drzew bowiem często pokryte są specjalnym balsamem chroniącym je przed szkodliwym działaniem bakterii, grzybów czy owadów. I to właśnie ten balsam pszczoły nauczyły się wykorzystywać do swoich celów. Podobnie jak i ludzie następnie do swoich celów – tworzenie z propolisu farmaceutyków wykorzystywanych zarówno w medycynie, jak i weterynarii. Ta grupa leków posiada wyjątkowe właściwości odczulające, przeciwbólowe, a także antyseptyczne.

Co powoduje, że jest obecnie bardzo popularna i  szeroko rozpowszechniona. W skutek czego każda apteka posiada na stanie leki wykonane z kitu pszczelego. Jak widać, znaczenie pszczół dla naszego życia i życia środowiska naturalnego jest bardzo ważne i cenne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena