Na czworonogi decyduje się coraz więcej z nas, a coraz większą popularnością cieszą się psy rasowe. Jest jednak pewien szkopuł – każda rasa charakteryzuje się odmiennym nastawieniem, ruchliwością, wymaganiami żywieniowymi itd. Dlatego tak ważne jest by jeszcze przed kupieniem psa dowiedzieć się jak trzeba się nim zajmować.

Data dodania: 2017-05-26

Wyświetleń: 917

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedną z ras, która cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością jest buldog francuski – niewielki pies, w którym zakochały się już tysiące Polaków. Ta rasa wymaga specyficznego podejścia, aktywności i uwagi. Jak więc zapewnić idealne warunki bytowe naszemu małemu buldożkowi?

Buldog francuski – co to za rasa?

Buldogi francuskie to niewielkie psy, których masa waha się od 8 do 14 kilogramów, jednak najczęściej nie ważą one więcej niż 10 kg. Wzorzec tej rasy pojawił się jeszcze w XIX wieku, jednak po drugiej wojnie światowej, prawie całkowicie zniknął. Dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu hodowców rasa ma się dzisiaj bardzo dobrze i cieszy się rosnącą popularnościom.

Buldogi to stworzenia bardzo towarzyskie, wesołe i łagodne – to doskonały wybór jeżeli szukamy psa domowego, który wymaga dużo uwagi, pieszczot i uczucia od strony właściciela, do którego bardzo szybko się przywiązuje. Buldogi francuskie wręcz uwielbiają dzieci, są jednak nieufne wobec innych psów. To inteligentna rasa, która bardzo szybko się uczy, wymaga jednak łagodnego, regularnego a przede wszystkim konsekwentnego szkolenia. Należą do ras upartych, ale przy tym odważnych, dlatego całkiem nieźle sprawdzą się w roli psa stróżującego.

Jeżeli chodzi o  aktywność fizyczną buldogów francuskich, można powiedzieć, że jest umiarkowana – utrzymanie psiaka w dobrej kondycji wymaga oczywiście regularnych ćwiczeń, jednak zalecane są raczej energiczne spacery połączone z zabawą, niż szybkie biegi czy skoki (obciążają one stawy pieska). Radzi się raczej omijać stawi i zbiorniki wodne, gdyż buldogi nie należą do rasy pływaków wyborowych. Pamiętajcie też by nie przemęczać ich w trakcie lata – te psy źle znoszą wysoką temperaturę.

Można powiedzieć, że buldog francuski to idealny pies do miasta – bardzo łatwo przychodzi mu życie w mieszkaniu na blokowisku. Trzeba jednak pamiętać, że nie najlepiej znoszą one pozostawanie w samotności, jednak dobrze wytresowane mogą nam towarzyszyć praktycznie wszędzie. Sporo pracy wymaga utrzymanie dobrej kondycji sierści regularne szczotkowanie i kąpiele, są dodatkowo utrudniane przez fałdy na skórze czworonoga. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena