Kiedy chcemy przygarnąć do domu pupila zaczynamy zastanawiać się jakiej powinien on być rasy albo czy warto zainwestować w rodowód. Warto wtedy również dowiedzieć się czym jest FCI.

Data dodania: 2017-05-01

Wyświetleń: 512

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fédération Cynologique Internationale, czyli Międzynarodowa Federacja Kynologiczna, która swoją siedzibę ma w Belgii, to główna jednostka wszelkich organizacji kynologicznych, które znajdują się w Europie, Azji, Australii, Ameryce Północnej oraz Południowej, Nowej Zelandii i Afryce. FCI zrzesza hodowców i miłośników psów na prawie całym świecie, wyjątkiem są Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Grupy, które stworzyła Międzynarodowa Federacja Kynologiczna służą do klasyfikacji ras psów. Grup tych jest jedenaście. Dziesięć z nich tworzą rasy uznane przez organizację międzynarodową, jedenasta grupa jest natomiast miejscem, gdzie znajdują się rasy uznane przez którąś z poszczególnych organizacji, które tworzą FCI. Nie są to jednak rasy, które uznaje Międzynarodowa Federacja Kynologiczna w całości. Takie psy nie mogą brać udziału w wystawach, gdzie zwycięzcy ras walczą o tytuł "Zwycięzcy Grupy". Jak konkretnie zostały podzielone zwierzęta przez FCI?

Grupę pierwszą tworzą owczarki i psy pasterskie, pomijając szwajcarskie psy zaganiające bydło. Tu swoje miejsce znajdą między innymi owczarki australijskie, belgijskie, chorwackie, francuskie, holenderskie czy też Polskie owczarki nizinne i podhalańskie. Nie jest to jednak koniec długiej listy.

Do drugiej grupy zalicza się pinczery, sznaucery i molosy. Tu również można wpisać szwajcarskie psy górskie i do bydła, które wyłączone zostały z grupy pierwszej. Przykładami psów zaliczonych do tej grupy mogą być takie rasy jak: pinczer średni, sznaucer olbrzym, czarny terier rosyjski czy też popularny bokser.

Trzecia grupa to teriery. Mogą to być m.in. teriery irlandzkie, foksteriery krótkowłose i szorstkowłose albo Yorkshire Terrier.

Rasą, która tworzy czwartą grupę są jamniki. Tak, te nasze małe, podłużne pieski mają osobną grupę w FCI! Mogą to być jamniki zwykłe, miniaturowe albo królicze.

Piątą grupę tworzą szpice i psy w typie pierwotnym, czyli pies faraona, nagi pies meksykański bądź peruwiański albo szpic wilczy.

Psy gończe oraz rasy pokrewne należą do grupy szóstej.  Znajdziemy tu gończego szwajcarskiego, posokowca bawarskiego a także popularnego dalmatyńczyka.

W grupie siódmej FCI umieściło wyżły. Wyżeł węgierski, pirenejski, portugalski czy też krótkowłosy zostanie tu zatem zaklasyfikowany. 

Ósma grupa to aportery, płochacze i psy dowodne. Jeśli zatem posiadamy cocker spaniela angielskiego albo płochacza niemieckiego, możemy śmiało uznać, że jest on w grupie ósmej FCI.

Dziewiątą grupę tworzą natomiast wszystkie psy ozdobne oraz do towarzystwa. Znajdzie się tu zatem zarówno maltańczyk, pudel i chiński grzywacz, jak i spaniel tybetański oraz terier tybetański. Wszystkie małe, urocze, puchate rasy piesków, charakteryzujące się tym, że są bardzo towarzyskie.

Przedostatnia, czyli dziesiąta grupa, mieści w sobie charty. Afgański, perski, szkocki albo wilczarz irlandzki, te rasy możemy tu znaleźć.

Ostatnią grupę tworzą różne rasy, które nie są oficjalnie uznane przez organizację FCI.

Należy pamiętać, że ras w poszczególnych grupach jest o wiele więcej. Grupy Międzynarodowej Konfederacji Kynologicznej są rozbudowane i ujmują ogromną liczbę ras. Większość z nich dzieli się również na sekcje. Przed zakupem psa warto zorientować się w jakiej grupie FCI znajduje się jego rasa, szczególnie jeśli mamy zamiar jeździć z nim na konkursy i wystawy. 

Licencja: Creative Commons