Szczury są moim zdaniem jednymi z lepszych zwierząt domowych świata, posiadają ogromny potencjał oraz wchodzą w interakcję z właścicielem. Jednak inteligentny szczur może być zarówno świetnym pupilem jak i skutecznym szkodnikiem.

Data dodania: 2011-03-16

Wyświetleń: 4034

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy powinienem hodować szczury?

Oswajanie szczura jest czynnością przyjemną z którą instynktownie radzą sobie nawet amatorzy, jednak z góry daruj sobie jeśli nie możesz wygospodarować dla niego godziny dziennie. Jedyne czego wymagają szczury to świeżej ściółki raz na tydzień, poidełka i nie zbyt wyspecjalizowane jedzenie. Jako jedzenie dla szczurów służyć może niemal wszystko, zarówno resztki z obiadu jak i nasze drugie śniadanie. Jednak musimy pamiętać iż jedzenie dla szczurów w głównej mierze powinno składać się z pokarmów twardych, tak aby szczur jedząc mógł jednocześnie ścierać wiecznie rosnące zęby. Specjalnie skompletowane jedzenie dla szczurów w sklepach zoologicznych waha się w cenach 4,50 – 8,00 PLN co nie jest dużą stawką biorąc pod uwagę iż paczka jedzenia wystarcza na dwa tygodnie. Tak więc jeśli dysponujesz godziną wolnego czasu którą możesz poświęcić na oswajanie szczura, tygodniowy budżet 5 PLN (wliczając do jedzonka również ściółkę w postaci siana lub trocin po 2PLN) i klatkę o minimalnych wymiarach 70x35x35 cm nic nie stoi na przeszkodzie abyś zajął się hodowlą szczura.

Szczury kochają kable

Jak już pisałem jedzenie dla szczurów powinno być twarde, z tego samego powodu szczury lubią czasami skubnąć trochę kabla. Szczurze zęby rosną przez całe życie naszych szczurów, instynkt podpowiada więc szczurowi aby przy każdej okazji ścierał zęby co sprawia szczurom wielką przyjemność. Hodując szczury możesz być pewien iż jakaś część twojego sprzętu bądź ubrań ucierpi, poprzegryzane kable od internetu i podziurawione podkoszulki to tylko część atrakcji.

Jak się przed tym bronić?

Po pierwsze ważne jest prawidłowe oswajanie szczura i wychowanie go na porządnego szczura/szczurzyczkę. Jeśli jeszcze za młodu będziemy reagować gdy widzimy jak szczury gryzą kable i karcić je za to powinny się tego oduczyć. Szczury jednak są zwierzętami niezwykle upartymi i nie kiedy nawet najlepiej przeprowadzone oswajanie nie jest w stanie pomóc. Możemy wtedy zabezpieczyć kable puszczając je pod sufitem co nie jest zbyt praktyczne i wygodne lub w wyspecjalizowanych sklepach zoologicznych zakupić środek zniechęcający do gryzienia. Środek w formie lakieru należy nałożyć na kable, meble i wszystko co chcemy zachować w całości. Co do ubrań sprawa jest prostsza gdyż wystarcza trzymać je np. W zamkniętej szafce i nie dopuszczając do nich szczura.

Dziękuje.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena