Hodowcy kaktusów mają ciekawą cechę polegającą na nadawaniu swoim roślinom nazw "bardziej przyjaznych". Tak jest w przypadku omawianego kaktusa zamiast Cephalocereus jakże milej jest użyć nazwy " głowa starca".

Data dodania: 2011-05-12

Wyświetleń: 3319

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trzeba przyznać, że nazwa jest bardzo trafna, bowiem ten pochodzący z Meksyku kaktus ma charakterystyczne białe "włosy". Niestety, w swoim naturalnym środowisku roślina jest zagrożona.

Cephalocereus senilis - głowa starca

W naturze kaktus ten tworzy wysokie kolumny, sięgające od 8 do nawet 15 metrów wysokości, a poszczególne łodygi są zwykle nierozgałęzione.
Tak charakterystyczna dla rośliny okrywa przypominająca długie, białe włosy jest naturalną ochroną przed palącym słońcem pustyni.
 Kwiaty ma duże czerwone, żółte lub białe - jednak w warunkach uprawy domowej kaktus nie zakwita.

Uprawa
Podobnie jak inne kaktusy wymagania: stanowisko jasnego, najlepiej czuje się w pełnym słońcu.
Zimą, w okresie spoczynku temperatura powinna być niższa, około 15°C.

Najlepsza gleba, to specjalna mieszanka do kaktusów (dostępna w każdym sklepie ogrodniczym). Możesz też zrobić podobną mieszankę samemu: 2 części ziemi ogrodowej, 1 część grubego piasku lub perlitu i 1 część drobnego żwiru.

 Pamiętaj, aby zapewnić roślinie dobry drenaż.


Podlewanie:
 Latem podlewamy roślinę po wyschnięciu podłoża, zimą wcale, chyba że przechowujemy kaktusa w niekorzystnych warunkach i roślina zaczyna się marszczyć. Najlepsze efekty daje podlewania po zachodzie słońca letnią lub ciepłą wodą.


Nawożenie:
Raz do roku, najlepiej wiosną nawozem do kaktusów.
Przesadzamy dopiero, gdy doniczka jest za ciasna, nie częściej niż raz na dwa lata lub rzadziej.

Szkodniki:

 Roślna przy nieprawidłowej hodowli i w przypadku zacienionego stanowiska atakuje mączniak, który w szybkim czasie potrafi zniszczyć roślinę.

Licencja: Creative Commons