Świat kaktusów i sukulentów jest niezwykle bogaty. Ponadto ich uprawa w domu jest znacznie łatwiejsza niż innych roślin. Dziś trochę o aloesie.

Data dodania: 2011-09-30

Wyświetleń: 2612

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zapewne wielu miłośników kaktusów i sukulentów zaciekawi fakt, że funkcjonująca nazwa Aloes Sokotrzański  jest następstwem pewnego historycznego błędu. Otóż dawniej uważano, że roślina występuje naturalnie na wyspie leżącej na Oceanie Indyjskim - SokotraAloes succotrina
 Tak naprawdę był to pierwszy aloes sprowadzony do Europy z Południowej Afryki, i to już w XVII wieku !

Aloe succotrina jest tym gatunkiem, który znajduje zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Jego właściwości były znane już ponad 5 tysięcy lat temu !
 O zastosowaniu aloesu w medycynie i kosmetyce można przeczytać na moim blogu w poście pod tytułem "Właściwości aloesu".

 Roślina (podobnie jak większość Aloesów) jest bardzo okazała - może swobodnie urosnąć do dużych rozmiarów (nawet 1,5 metra w warunkach naturalnych).W domu nie osiągają takich wymiarów ale i tak trzeba sobie zarezerwować sporo miejsca.

Podobnie jak i inne sukulenty aloesy lubią przepuszczalne, niezbyt bogate podłoże. Są bardzo odporne na suszę ale za to nie znoszą przelania.

Rośliny te są łatwe w uprawie domowej, nie wymagają wielu starań i pielęgnacji, wybaczą nam nawet wielodniowe zapomnienie. Wystarczy zapewnić im widne i ciepłe stanowisko (najlepiej o południowej wystawie).
 Latem podlewamy umiarkowanie a w okresie wzrostu możemy zasilać nawozem dla kaktusów.
 Zimą trzeba zapewnić roślinie spoczynek i mocno ograniczyć podlewanie. Njkorzystniejsze będzie przechowywanie w chłodnym miejscu (w temperaturze do 15 stopni).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena