W każdym artykule podkreślam jak dobrymi zwierzętami domowymi są szczury, z doświadczenia mojego otoczenia wiem jednak że nie zawsze jest różowo. Pomimo że szczury są proste w hodowli i oswajaniu niektórzy powinni przerzucić się na rybki.

Data dodania: 2011-03-24

Wyświetleń: 2348

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego łatwo hodować szczury?

Po pierwsze nie wymagają dużych nakładów finansowych, jedzenie dla szczurów w postaci ziarenek zakupimy za 6 PLN co starczy na dwa tygodnie. Aby jedzenie dla szczurów było urozmaicone możemy częstować je resztkami z naszych obiadów tym samym korzystnie bilansując szczurzą dietę. Jeśli chodzi o trzymanie szczurów w klatce również i tu nie ma specjalnych wymagań, wszka wystarczy klatka/akwarium o minimalnych wymiarach 80x40x40 cm oraz paczka trocin/siada za 2 PLN które starczą na dwa tygodnie. Skoro mówimy już o kosztach, a czas to pieniądz powinniśmy zastanowić się nad czasem jaki możemy poświęcać naszemu pupilowi. W głównej mierze ludzie nie są zadowolenia z hodowli szczura nei ze względu na drogie jedzenie dla szczurów czy wolno posuwające się oswajanie szczura lecz ze względu na zasoby czasu. Jeśli chcemy przeprowadzić z jak najlepszym rezultatem oswajanie szczura powinniśmy przez pierwszy miesiąc poświęcać mu minimum dwie godziny dziennie, w tym godzinę na swobodne bieganie po pokoju. Jeśli oswajanie szczura przebiega właściwie już po miesiąc możemy zmniejszyć dawkę do godziny dziennie przeznaczonej na samo bieganie, w między czasie szczur sam będzie nas zaczepiał i chciał się z nami bawić.

Najczęstsze problemy

Nie jest to jedzenie dla szczurów ani problemy z ich oswajaniem, przede wszystkim wina leż po stronie czynnika ludzkiego. Ludzie przekonani że godzina dziennie z ich życia to nie wiele przeceniają swoje siły i szybko tracą cierpliwość do tych wspaniałych stworzeń. Oczywiście nic się nie stanie jeśli raz na jakiś czas szczur będzie zmuszony spędzić cały dzień w klatce jednak mówimy o sytuacji w której byłby to wyjątek. Często też szczury nie są puszczane ponieważ swoimi zębami wyrządzają szkody przed którymi ludzie nie potrafią/nie chcą się bronić. Przykładowo kable od Internetu, sprzętu RTV i AGD które niezabezpieczone odpowiednio walają się po naszej ziemi. Rozwiązaniem jest albo zabezpieczenie kabli, oddzielenie ich od terytorium szczura lub puszczenie ich górą. Kolejnym jest kupienie w sklepie zoologicznym specjalnego preparatu w postaci lakieru którym uprzednio malując nasze kable zabezpieczamy je przed szczurzym apetytem. Niestety nie orientuję się w jakich granicach cenowych mieszczą się tego typu preparaty gdyż nigdy nie miałem konfliktu szczur vs kable. Kolejnym czynnikiem mogącym zapobiegać przed tego typu stratami jest zapewnienie szczurowi możliwości do ciągłego ścierania zębów. Szczurze zęby niezależnie od ich właściciela wyrastają przez całe życie ze szczurzego pyszczka. Dlatego też jedzenie dla szczurów powinno być twarde, jak na przykład ziarenka. Warto też wzbogacić szczurze jedzenie o kostkę wapna na której szczur może rozkoszować się czynnością ścierania.

Czy szczury są dla mnie?

Zastanów się czy dysponujesz odpowiednią ilością czasu, jeśli jest to godzina na styk to od razu sobie daruj, wystarczy jedna niesprzyjająca okoliczność jak spóźnienie się kolegi/klienta/kontrahenta czy nawet środków komunikacji miejskiej i twój szczur skazany będzie na niewole. Myślę że o kwestie finansowe nie trzeba się martwić, ani o jedzenie ani o klatkę, zastanów się jednak czy masz warunki odpowiednie do tego by puszczać szczura wolno po pokoju.

 

Dziękuje

Licencja: Creative Commons
2 Ocena