Skład propolisu
Kit pszczeli to substancja nierozpuszczalna w wodzie, która staje się miękka dopiero w temperaturze wyższej niż 35ºC. Jej kolor zależny jest od rodzaju rośliny, z której pochodzi (czarny z brzozy, brązowy z topoli, zaś żółty z olchy). Głównymi składnikami propolisu jest żywica, wosk pszczeli i roślinny, pyłek kwiatowy, olejki eteryczne, flawonoidy, fenole, białko, witaminy grup B, E, H, P oraz miedź, krzem, mangan, magnez i cynk. To właśnie dzięki nim kit pszczeli posiada tak szerokie możliwości w zakresie lecznictwa.
Właściwości kitu pszczelego
Propolis określany jest często mianem naturalnego antybiotyku. Wykazuje silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Zwalcza wirusy, zakażenia, przyspiesza gojenie ran, regeneruje tkankę i błonę śluzową. Skutecznie radzi sobie ze zmianami skórnymi, trądzikiem, odmrożeniami, oparzeniami i odleżynami, łagodzi też objawy egzemy. Wspomaga działanie układu oddechowego, wzmacnia odporność, świetnie sprawdza się w leczeniu przeziębień, chorób związanych z układem moczowym, krwionośnym (nadciśnienie, miażdżyca), pokarmowym (zapalenie wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy), w dolegliwościach jamy ustnej (paradontoza, afty, zapalenia dziąseł itp.), a także przy zabiegach chirurgicznych. Również ginekolodzy zalecają kit pszczeli podczas leczenia niektórych schorzeń, m.in. grzybiczego i bakteryjnego zakażenia pochwy. Dodatkowo propolis ma właściwości antystresowe i odżywcze.
Stosowanie
Kit pszczeli używany może być w formie kropli, nalewek, tabletek, czopków czy aerozolu. Dużą popularnością cieszy się również maść propolisowa, będąca sprawdzonym sposobem na wszelkiego rodzaju problemy skórne, rany, łuszczycę, poparzenia, odmrożenia, grzybicę, wypryski, odciski czy nagniotki. Kupić ją można w niemal każdej aptece w cenie zaledwie kilku złotych. Maść propolisowa jest również prosta do samodzielnego przygotowania w domu – przepisy znaleźć można m.in. w internecie.