Przyjęcie do domu szczeniaka to duża odpowiedzialność. Musimy bowiem zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, a także zadbać o zaspokojenie wszystkich jego potrzeb fizjologicznych. Jak przygotować się na pojawienie się szczeniaczka w domu?

Data dodania: 2019-12-29

Wyświetleń: 855

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przygotowujemy wyprawkę dla szczeniaka

 

Smycz i obroża

To absolutna podstawa, jeśli chodzi o wyprawkę dla szczeniaka. Piesek od małego musi być nauczony chodzenia na smyczy. Dla szczeniaka warto kupić obrożę z regulacją, gdyż maluch szybko będzie rósł i tym samym konieczne będzie poszerzanie jej obwodu. Z kolei smycz powinna być dopasowana do rozmiaru i wagi psa. Jeśli nasz maluch należy do ras dużych, nie kupujmy cieniutkiej smyczki, gdyż po kilku tygodniach może się okazać, że nie wytrzyma ona siły szczeniaka, który nagle postanowił się zerwać widząc ptaka czy fruwający w powietrzu listek. 

Posłanie

Wygospodarowanie specjalnego miejsca dla psa ma ogromne znaczenie dla jego dalszego rozwoju. To właśnie tam będzie on mógł odpocząć i się zrelaksować. Powinno to być zatem wygodne posłanie, które zawsze będzie znajdowało się w tym samym miejscu. 

Na rynku mamy szeroki wybór kojców domowych dla psów. Mają one różne rozmiary oraz kształty. Niektóre psy nie potrafią jednak spać w kojcu i po kilku dniach albo kładą się obok niego, albo zwyczajnie niszczą go na strzępy. Czasami wystarczy położyć zwykły, ciepły kocyk, najlepiej taki, w który maluch był wcześniej owinięty i czuje na nim swój zapach. 

Miska na jedzenie i wodę

Szczeniak powinien mieć swoje własne miski, które będą należały wyłącznie do niego. Nie mogą to być zatem przypadkowe naczynia, które akurat mamy pod ręką i po nakarmieniu psa powrócą do swojej dawnej funkcji. Pies musi od początku kojarzyć je z posiłkiem czy piciem, gdyż dzięki temu nauczymy go, że posiłki podawane mu są regularnie wyłącznie w tych naczyniach.

Zabawki

Każdy pies uwielbia zabawę, a dla szczeniaka jest to doskonały sposób na rozwijanie umiejętności oraz poznawanie świata. Przynosząc szczeniaka do domu pamiętajmy o zapewnieniu mu zabawek, dzięki którym nie tylko będzie on zajmował swój czas, ale również zniesie pierwsze stresy związane z nowym miejscem. Polecamy w szczególności różnego rodzaju gryzaki, szarpaki, pluszaki, a także zabawki logiczne. Świetnie sprawdzają się również różnego rodzaju kule - smakule,w  których możemy ukryć przekąski dla malucha.

Karma

Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie dawać szczeniakowi jedzenia, które sami jemy. Oddawanie mu resztek z obiadu może okazać się tragiczne w skutkach. Zdecydowanie należy kupić karmę przeznaczoną dla szczeniąt w danym wieku. W sklepach zoologicznych możemy znaleźć karmy dla alergików, które mają delikatny skład, który nie uczula. To dobre rozwiązanie na początek, jeśli jeszcze nie wiemy, jak szczeniak znosi dane składniki.

Tak przygotowana wyprawka dla szczeniaka sprawi, że już od pierwszych chwil w nowym lokum poczuje się on jak w domu.Licencja: Creative Commons
0 Ocena