Lśniąca i gładka sierść psa nie tylko pięknie wygląda, ale również świadczy o jego zdrowiu i dobrej kondycji. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby nigdy to się nie zmieniło. 

Data dodania: 2015-06-06

Wyświetleń: 1253

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Piękna sierść psa krok po kroku

Na pielęgnację sierści składa się odpowiednia dieta oraz zabiegi pielęgnacyjne.

Sposoby na to, jak pielęgnować sierść szczeniaka i dorosłego psa, nieco się od siebie różnią. Szczenięciu, które ma jeszcze niewykształcone “dorosłe” włosy, wystarczy regularne czesanie specjalną szczotką. Natomiast psy dorosłe mają do wyboru o wiele więcej zabiegów upiększających.

Szczotka

Podstawową czynnością pielęgnacyjną u psa jest czesanie i szczotkowanie. Poprawia ono ukrwienie skóry i wygładza sierść, pozbawiając ją kołtunów. Warto wykorzystać ten zabieg do delikatnego sprawdzenia, czy pies nie ma pcheł i kleszczy.

Jeśli chodzi o częstotliwość, zwierzętom o krótszej sierści wystarczy zafundować je raz na miesiąc, natomiast długowłosym nawet raz dziennie.

Trymer

Trymowanie to zabieg usunięcia martwych włosów, przeprowadzany najczęściej u psów ostrowłosych i szorstkowłosych. Używamy do niego specjalnego nożyka trymerskiego.

Warto zwrócić uwagę na splątaną sierść. Nie trymujemy jej na siłę, a rozczesujemy, wspomagając się specjalnym płynem. Dopiero wtedy możemy kontynuować usuwanie włosów. Gdy z kołtunami nic nie da się zrobić, wycinamy je.

Nożyczki

Strzyżenie ułatwia pielęgnację sierści psa, dlatego warto przeprowadzać je szczególnie u ras długowłosych. Dzięki temu włosy nie będą się plątać i brudzić. Oprócz tego poprzez strzyżenie chronimy psa przed letnim przegrzaniem i zimowymi odmrożeniami, gdyż optymalna długość sierści zapewnia skuteczną ochronę.

Zabiegi pielęgnacyjne są ważnym elementem opieki nad naszym pupilem. Warto więc sprawić, by kojarzyły się one psu z zabawą, a nie z przykrym obowiązkiem. To sprawi, że będzie chętnie się im poddawał.

Nie zapominajmy również o diecie, która jest kluczowa dla zachowania doskonałej formy naszego pupila, ale również jego wyglądu. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena