Sukces firmy jest skutkiem nie tylko krótkoterminowych strategii, ale przede wszystkim długofalowych działań. Reguła ta dotyczy zarówno międzynarodowych korporacji, jak i firm z sektora MSP. 

Data dodania: 2015-11-27

Wyświetleń: 1628

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usprawnienie pracy przedsiębiorstwa w szerszej perspektywie jest wprowadzenie systemu controllingu finansowego. Na czym to polega?


Głównym zadaniem stawianym przed controllingiem finansowym jest zapewnienie płynności lub poprawienie efektywności finansowej danego przedsiębiorstwa. Z tego właśnie powodu wiele firm decyduje się na niego dopiero w momencie wystąpienia problemów. Nie jest to jednak jedyny okres, w którym przedsiębiorca może rozważyć wprowadzenie takiego rozwiązania we własnym biznesie.

Controlling finansowy to również doskonałe wyjście w momencie, gdy firma napotyka na barierę wzrostu, zaczyna raportować do większego podmiotu lub po prostu jej struktura wymaga znacznej reorganizacji. Co więcej – tak naprawdę każdy czas jest dobry do podjęcia działań, które w pozytywny sposób wpłyną na kondycję firmy.

Na czym polega controlling finansowy?

Wprowadzanie systemu controllingu finansowego jest działaniem kompleksowym. Nie ogranicza się jedynie do spraw związanych z finansami czy księgowością. Często jego wynikiem jest ustalenie nowej organizacji pracy firmy. Dodatkowo nowemu systemowi towarzyszy zazwyczaj wdrożenie specjalnego systemu informatycznego, który za zadanie usprawnienie funkcjonowania firmy i komunikacji pomiędzy poszczególnymi działami.

Controlling finansowy pomaga ponadto udoskonalić system planowania finansowego, zoptymalizować wykorzystanie zasobów, zredefiniować wskaźniki sukcesu oraz sposób podejmowania decyzji finansowych w firmie. Warto jednak dodać, że choć proces ten zakłada ingerencję w wiele obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa, to jednak kluczowe kwestie pozostają poza jego kompetencjami. Ostateczne decyzje finansowe wciąż leżą po stronie dyrektora finansowego danej firmy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena