1. Firmy windykacyjne uchronią Cię przed sądem
Bez względu na to, jaka jest przyczyna zadłużenia (niezapłacone rachunki za gaz, prąd, telefon lub internet, zaległe raty kredytu) to dług nalezy spłacić. Jeśli nie podejmiemy współpracy z firmą windykacyjną, nasza sprawa trafi do sądu, a odzyskaniem należności zajmie się komornik. Firmy windykacyjne, które prowadzą działania polubowne, dzięki którym osoby zadłużone unikną postępowania sądowego i komorniczego. Wart pamiętać, że postępowanie sądowe wiąże się z dodatkowymi kosztami, a często naznaczeniem społecznym (o postępowaniu komorniczym dowiaduje się zazwyczaj pracodawca).
2. Portret statystycznego dłużnika
Jak wynika z raportu jednej z firm windykacyjnych, w 2015 roku obsługiwała ona zadłużenie o łącznej wartości 21 mld zł. Osób zadłużonych ciągle przybywa. Według przytoczonych danych, mężczyźni w wieku ok. 45 lat, pochodzący z miast są tą grupą, która najczęściej nie spłaca swoich zobowiązań finansowych w terminie. Średnia wartość zadłużenia wynosi ponad około 6000 zł. Przy pewnych zmianach w zarządzaniu domowym budżetem jest to kwota możliwa do spłaty. Właśnie dlatego doradcy finansowi, którzy reprezentują firmy windykacyjne, kładą tak duży nacisk na edukacją finansową osób zadłużonych.
3. Skąd się biorą długi?
Zadłużenie jest w większości przypadków wynikiem niespłaconych rat kredytów i pożyczek. Następne w kolejności są nieuregulowane rachunki za telefon i internet oraz opłaty za ubezpieczenie. Nie zawsze jest tak, że popadamy w zadłużenie z własnej winy. Bardzo często decydują o tym sytuacje losowe, takie jak utrata pracy, choroba lub śmierć bliskiej osoby. Zdarza się również, że źle gospodarujemy swoimi pieniędzmi z powodu niewystarczającej wiedzy z zakresu ekonomii i finansów. To jedna z głównych przyczyn popadania w tzw. spiralę zadłużenia, czyli sytuacji, gdy zaciągamy kolejną pożyczkę, jeszcze zanim spłacimy poprzednią. Pamiętaj jednak ze z każdego długu można wyjść, wystarczy skontaktować się z firmą windykacyjną i dojść do porozumienia!