Czasami zdarza się, że ktoś może chcieć zostać usunięty z tej listy i warto wiedzieć kiedy można zgłosić się do BIK-u z prośbą o usunięcie. Istotne jest również to, że to kiedy ktoś zostanie wpisany, a także może zostać usunięty z BIK-u jest ustalane przez prawo bankowe, które ściśle określa warunki, które trzeba spełnić w przypadku wpisu lub wypisu danej osoby z informacji.
Kto wpisywany jest do BIK
Wpisywana jest każda osoba, która zaciągnęła pożyczkę lub kredyt. Ważne jest, że biuro informacji kredytowej nie jest to miejsce, gdzie znajdują się tylko osoby, które nie spłacają kredytów, ale także osoby, które terminowo trzymają się spłat. Dostęp do BIK-u mają banki i jeśli uda się ktoś po kredyt to w pierwszej kolejności jest sprawdzany właśnie w tym systemie. Jeśli kredyt był spłacany regularnie to informacja jest pozytywna i na pewno dobrze wpłynie to na wysokość kredytu jaki może zostać przyznany. Jednak zła historia kredytowa może wpłynąć negatywnie na udzielenie pożyczki.
Usunięcie danych z biura informacji kredytowej
Usunąć informacje z tego systemu oczywiście można i tak jak zostało to wspomniane wcześniej, przypadki w jakich można tego dokonać opisane są w prawie bankowym. Jeśli ktoś się w nie zagłębi to znajdzie tam trzy sytuacje, w przypadku których można zostać wykreślonym z listy BIK. Przypadki te to:
- odwołanie przez osobę, której dane dotyczą (Klienta lub byłego Klienta banku) zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego (art. 105a ust.2 Ustawy Prawo bankowe) lub upływ terminu, na jaki została udzielona zgoda,
- Upływ 5-letniego terminu przetwarzania danych Klienta bez jego zgody po wygaśnięciu zobowiązania,
- dane są błędne bądź omyłkowo wprowadzone do systemu BIK.
Firmy oferujące wykreślenie z BIK
Na rynku można spotkać bardzo dużo firm, które oferują wykreślenie z BIK. Jednak odwołanie czy też prośbę o usunięcie z listy może złożyć każda osoba w swoim imieniu i nie potrzebuje ona do tego obcej firmy. Bardzo często płaci się za to duże pieniądze, a jeśli nie uda się wykreślić danej osoby to odzyskanie ich jest niemożliwe. Warto znać pułapki, które oferują takie firmy i najpierw zaznajomić się z prawem bankowym, które jasno określa przypadku do usunięcia z listy. Takie firmy zarabiają na osobach, które idą po najmniejszej linii oporu i liczą, że ich dane zostaną usunięte w innym przypadku niż 3 powyższe.
W ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej pojawiają się reklamy firm, które polecają tzw. "ofertę czyszczenia BIK". Bardzo wiele z tych firm wysyła do konsumentów informacje o możliwości usunięcia negatywnych wpisów w BIK, co wiąże się ze zwiększeniem zdolności kredytowej. Informacje te nie zawsze są zgodne z prawdą, a konsumenci nie powinni dać się zwieść takim komunikatom.