Wśród właścicieli psów panuje powszechne przekonanie, że aby zmęczyć aktywnego psa, wystarczy dostarczyć mu porządnej dawki ruchu, która spowoduje, że nasz czworonóg z wywieszonym językiem ledwo doczłapie się do domu. Trudno oczywiście się z tym nie zgodzić - w końcu właśnie w taki sposób pies najszybciej jest w stanie dać upust swojej energii. 

Data dodania: 2021-09-27

Wyświetleń: 610

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wymagający pies? Aktywność fizyczna to nie wszystko!

Okazuje się jednak, że w przypadku wielu ras taki wysiłek  fizyczny nie wystarczy, co więcej, poprowadzony nieodpowiednio może narobić więcej szkód niż pożytku. Dziś przyjrzymy się, jakie aktywności polecane są wymagającym psom, których pokładów energii nie sposób rozładować zwykłym sportem.

Rzucanie piłeczki - jak to robić z głową

Rzucanie psu piłeczki na spacerze to bardzo prosty sposób na to, aby szybko wybiegać psa. Choć taka aktywność faktycznie zmęczy psa, to może również spowodować “zafiksowanie” go na danej aktywności, przez co jego mózg, zamiast wypoczywać, będzie się niepotrzebnie nakręcał, a to z kolei sprawi, że pies po powrocie do domu będzie nadaktywny i nie będzie potrafił się uspokoić. Jeśli chcemy w ten sposób zmęczyć psa, należy rzucić mu piłeczkę maksymalnie 10 razy, a następnie na przykład pobawić się 2 minuty szarpakiem czy poćwiczyć komendy posłuszeństwa. Pies będzie miał urozmaicenie, a przy okazji będzie musiał myśleć, co również go zmęczy.

Zabawy węchowe męczą bardziej niż bieganie

Choć trudno w to uwierzyć to w rzeczywistości tak właśnie jest. Wszelkiego rodzaju zabawy węchowe polegające na znalezieniu smaczka przy przedmiotu ukrytego w trawie, szczelinie ścian i innych, trudno dostępnych miejscach, powoduje, że bardzo intensywnie pracuje nos oraz mózg psa. Po 15 minutach takich zabaw nasz czworonóg z pewnością będzie marzył o tym, aby odpocząć.

Zabawy węchowe możemy z powodzeniem prowadzić również w domu, co będzie doskonałą alternatywą dla aktywności w deszczowy, zimny dzień. 

Nauka nowych komend

nic tak nie ćwiczy psiego mózgu jak nauka. Jeśli chcemy dostarczyć psu bodźców rozwojowych i jednocześnie zmęczyć naszego czworonoga, uczmy go nowych sztuczek lub komend lub urozmaicajmy te, które już zna, łącząc je na przykład w dłuższe sekwencje. Dla psa będzie to świetna zabawa i sposób na rozładowanie drzemiącej w nim energii. 

Spacery w nowych miejscach

Jeśli chcemy, aby zwykłe,codzienne spacery stały się dla psa jeszcze bardziej atrakcyjne, wybierajmy codziennie inną trasę, dzięki czemu czworonóg będzie mógł za każdym razem poznawać nowe zapachy i poznawać otaczający nas świat. Jeśli tylko możemy, zabierajmy naszego psa na weekendowe wycieczki zarówno na łono natury, jak i do centrum miasta. Niech chłonie zapachy, dźwięki i kolory - będzie to świetne urozmaicenie jego psiej codzienności.

Sposobów na aktywne spędzanie czasu z psem jest naprawdę sporo. Choć większość opiera się o aktywności fizyczne, to jeśli dodamy do tego odrobinę wyobraźni, możemy zapewnić naszemu pupilowi moc wrażeń nawet podczas zwykłego spaceru o poranku. Mamy nadzieję, że nasze pomysły będą dla Was inspiracją do wymyślania własnych form zabawy z psem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena