Po co nam dobra historia kredytowa? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – dzięki niej mamy większe szanse na otrzymanie kredytu i wynegocjowanie lepszych warunków. 

Data dodania: 2015-08-06

Wyświetleń: 1359

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pozytywna historia kredytowa okazuje się niezwykle potrzebna szczególnie wtedy, kiedy będziemy chcieli zaciągnąć zobowiązanie w większej kwocie, np. na kredyt mieszkaniowy na 20 czy 30 lat. W takiej sytuacji obniżenia marży, nawet o kilka procent, może znacząco wpłynąć na nasz domowy budżet. Zaoszczędzoną kwotę możemy przeznaczyć np. na wymarzone wakacje, zakup dodatków do wnętrza czy inne przyjemności.

  1. Posiadając kredyty, budujemy swoją wiarygodność płatniczą - Kiedy regularnie i terminowo spłacamy zobowiązania kredytowe, budujemy reputację wiarygodnego płatnika. Dane na temat historii kredytowej gromadzi i udostępnia Biuro Informacji Kredytowej (w skrócie BIK). Jeśli nie mamy żadnej historii kredytowej, to np. banki nie wiedzą, czego się po nas mogą spodziewać. Dlatego możemy otrzymać mniej korzystną ofertę albo nasz wniosek zostanie odrzucony. W takiej sytuacji najczęściej znajdują się młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową i występują po raz pierwszy o kredyt. 
  2. Nie przekraczajmy limitów kredytowych - Jeśli posiadamy np. kartę kredytową, to pamiętajmy o zdrowym rozsądku. To jak wykorzystujemy limity kredytowe wpływa również na nasz scoring (metoda badania wiarygodności płatniczej kredytobiorcy). Jeśli raz na jakiś czas wykorzystamy dostępny limit kredytowy, nic złego się nie dzieje. Trzeba jednak zadbać o to, by nie stało się to rutyną, ponieważ to może być znak, że nie radzimy sobie ze swoimi wydatkami. A dla banku będzie to sygnał alarmowy. 
  3. Raty kredytów spłacamy terminowo - Opóźnienia w spłatach kredytu to jedna z najgorszych rzeczy, na jakie możemy sobie pozwolić. Konsekwencją takiego postępowania są zwykle problemy z BIK-iem, bo przestajemy być wiarygodnymi płatnikami. Jeśli z kolei spłacamy swoje zobowiązania na czas, dla banku jesteśmy  klientem idealnym. Terminowość w regulowaniu opłat blisko 10-krotnie zwiększa znaczenie naszego  scoringu
  4. Nie bójmy sie widnieć w BIK-u - Warto wyrazić zgodę na przetwarzanie naszych danych przez BIK. Jeśli zależy nam na budowaniu opinii rzetelnego i wypłacalnego klienta, przedłużmy tę zgodę również po spłacie zobowiązania. Dodatkowo mamy możliwość zamówienia z BIK raportu na nasz temat, co jest bardzo dobrą praktyką, w momencie gdy chcemy zaciągnąć kredyt w banku. Taki raport możemy raz na pół roku pobrać z bazy BIK-u całkowicie za darmo.
  5. Nie gódźmy się na pełnienie roli żyranta - Powinniśmy mieć na uwadze, że stając się żyrantem, utrudniamy wzięcie kredytu samym sobie. Kiedy osoba, dla której jesteśmy gwarantem, przestanie spłacać zobowiązanie, to my zostaniemy nim obciążeni. Co z kolei obniży naszą wiarygodność kredytową i może negatywnie wpłynąć na decyzję banku w sprawie przydzielenia nam własnego kredytu. Warto o tym pamiętać i zadbać o budowanie dobrej historii kredytowej, a do prośby zostania żyrantem należy podchodzić z dużą dozą ostrożności.
  6. Kontrolujmy informacje, które otrzymuje bank - Informacje dotyczące tego, jak spłacamy wszelkie zobowiązania kredytowe (terminowo czy z opóźnieniem), są aktualizowane w BIK przynajmniej raz w miesiącu, aż do czasu ich całkowitej spłaty. Gwarantuje to ustawowe uprawnienie do współpracy między bankami a BIK-iem. Pamiętajmy jednak, aby systematycznie kontrolować, jakie informacje instytucje finansowe otrzymują na nasz temat. Kiedy zamykamy np. kartę debetową, to w raporcie nadal figuruje ona jako czynna. Dlatego koniecznie musimy interweniować. W celu zmiany nieaktualnych lub nieprawidłowych informacji powinniśmy się zwrócić do banku lub SKOK-u, który przekazał te dane, a nie do BIK-u. Biuro Informacji Kredytowej nie modyfikuje bowiem samodzielnie informacji finansowych, a jedynie na wniosek instytucji przekazującej dane. Jest to o tyle ważne, że błędne dane nie tylko obniżają naszą zdolność kredytową i scoring, ale jednocześnie obniżają naszą wiarygodność jako solidnego płatnika i rzetelnego klienta
  7. Zadbajmy o to, by w BIK i BIG nie widniały negatywne wpisy na nasz temat - Chociaż do przekazywania informacji pozytywnych, jak i negatywnych do BIK, banki czy SKOK-i są zobligowane ustawą, to nie dotyczy to wszystkich instytucji finansowych. Te spoza sektora bankowego (np. parabanki) mogą natomiast dodać taki wpis do BIG (biura informacji gospodarczej), o ile posiadają podpisaną umowę z jednym z czterech funkcjonujących w Polsce biur. Dlatego też niezwykle istotne jest, by wszystkie zobowiązania regulować terminowo i nie gromadzić na swoim koncie czy to w BIK czy BIG informacji negatywnych na temat niespłaconych rat.
Licencja: Creative Commons
1 Ocena