Z pewnością nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem, że osoby które nie płacą swoich zobowiązań finansowych w terminie, trafiają na “czarną listę”. A czy zastanawiałeś się, czym tak naprawdę ona jest? Czy faktycznie lista dłużników zawiera wyłącznie informacje o nieterminowych płatnikach? 

Data dodania: 2015-11-23

Wyświetleń: 1236

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Czarna lista dłużników to potoczna nazwa biura informacji gospodarczej – FAKT

To prawda. Czarna lista dłużników to potoczna nazwa rejestru prowadzonego przez biura informacji gospodarczej (BIG). W Polsce działają cztery takie biura. Każde z nich zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji gospodarczych na temat konsumentów oraz przedsiębiorców.

 

2Na “czarnej liście” znajdują się wyłącznie informacje o nieterminowych płatnikach – MIT

Chociaż określenie “czarna lista” nie budzi pozytywnych skojarzeń, w rzeczywistości w BIG-ach znajdują się zarówno informacje negatywne (o zaległościach płatniczych), jak również wpisy pozytywne (dotyczące terminowej spłaty zobowiązań). Jak możesz uzyskać pozytywny wpis? Wystarczy, że terminowo będziesz opłacać wszystkie rachunki, wypełnisz wniosek o wpisanie informacji pozytywnej do BIG-u (możesz go pobrać ze strony infoPozytywni.pl) i przekażesz go swojemu usługodawcy, np. operatorowi telefonii komórkowej, dostawcy Internetu, prądu lub spółdzielni mieszkaniowej. Jego obowiązkiem jest zamieścić pozytywny wpis w BIG-u na Twój temat w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku. 

3. Tylko banki mogą dopisać swoich dłużników na  “czarną listę” – MIT

Wpisów do BIG-u może dokonać każda firma czy instytucja, która ma podpisaną umowę z biurem informacji gospodarczej. Na czarną listę dłużników może Cię dopisać między innymi operator telefonii komórkowej, dostawca prądu, gazu lub Internetu, z którymi masz podpisaną umowę. Wystarczy, że będziesz zalegał z płatnościami na kwotę minimum 200 zł przez okres co najmniej 60 dni. Jako konsument również masz prawo dopisać swojego dłużnika do rejestru, ale aby to zrobić, musisz posiadać tytuł wykonawczy (wyrok sądu) potwierdzający zadłużenie. 

 

4. Każdy może samodzielnie sprawdzić, czy znajduje się na liście dłużników – FAKT

Zarówno jako osoba prywatna i jako właściciel firmy masz prawo dowiedzieć się, czy Twoje nazwisko figuruje na czarnej liście dłużników. Rejestr Dłużników ERIF przygotował specjalnie dla konsumentów serwis internetowy infoKonsument.pl. Jeśli chcesz pobrać raport na swój temat, wejdź na stronę i zarejestruj się bezpłatnie. Po zalogowaniu na swoje konto będziesz mógł sprawdzić, czy znajdujesz się w Rejestrze. Jako konsument masz możliwość pobrania również informacji na temat instytucji i przedsiębiorców. Dzięki temu możesz przekonać się, czy Twój przyszły pracodawca, biuro podróży, z którego usług chcesz skorzystać, lub inny podmiot gospodarczy jest rzetelnym płatnikiem i godnym zaufania partnerem.  

 

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena