Zajęcie rachunku bankowego dłużnika przez komornika, to potencjalnie najszybszy i najprostszy sposób na wyegzekwowanie należności dla wierzyciela. Pod warunkiem, że na koncie dłużnika są pieniądze i pod warunkiem, że będzie to odpowiednio szybkie zajęcie.

Data dodania: 2012-01-23

Wyświetleń: 2034

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dłużnicy, szczególnie gdy są nimi przedsiębiorcy, mają inklinacje do unikania egzekucji komorniczej, bez względu na ewentualne negatywne konsekwencje karne jakie mogą ich za to dosięgnąć. Udaremnianie zaspokojenia wierzyciela to przestępstwo określone w art. 300 Kodeksu karnego, pod warunkiem że wierzyciel złoży stosowne zawiadomienie, a ten czyni to stosunkowo rzadko. Kiedy dłużnik prowadzący działalność gospodarczą ma świadomość tego, że wierzyciel skieruje niebawem prawomocny sądowy wyrok przeciwko niemu do komornika, wówczas zmienia konto firmowe na nowe. Wierzyciel może bowiem znać jego dotychczasowe konto bankowe z dotychczasowej z nim współpracy (z konta tego dokonywał dłużnika zapłaty z tytułu wcześniejszych transakcji z aktualnym wierzycielem), z konta tego opłacał podatki oraz składki ubezpieczeniowe do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  I dłużnik ma tego świadomość.

Namierzenie nowego konta firmowego dłużnika może nie być proste. Poza tym, zagrożony egzekucja komorniczą dłużnik, niedługo znów może zmienić konto bankowe bojąc się, że to nowe którego używa od niedawna, też może zostać zlokalizowane. W ustaleniu aktualnego konta firmowego dłużnika dobrze sprawdza się prowokacja polegająca na podszyciu się pod klienta dłużnika i uzyskaniu faktury z numerem nowego konta i dobre firmy windykacyjne opanowały tę metodę do perfekcji. Po uzyskaniu tej informacji jak najszybciej należy przekazać ją komornikowi z wnioskiem o zajęcie nowego konta dłużnika a informację najpierw przesłać faksem aby komornik od razu otrzymawszy faks, mógł dokonać zajęcia w banku dłużnika. Osobno taki wniosek przesyłamy komornikowi pocztą.

Niestety, zdobycie aktualnego konta dłużnika na którym znajdują się środki pieniężne i bezzwłoczne przekazanie stosownej informacji komornikowi, też nie gwarantuje skutecznej egzekucji z tegoż konta. Rozchodzi się teraz o to, by dłużnik nie otrzymał od komornika kopii zajęcia skierowanego do banku szybciej niż otrzyma oryginał zajęcia adresat czyli bank. Jeżeli dłużnik otrzyma je szybciej, to może zdążyć wycofać środki z konta, bo przecież dzisiaj prawie każdy ma konto bankowe z dostępem przez internet. A komornik ma obowiązek wysłać dłużnikowi kopię zajęcia rachunku równocześnie z wysłaniem oryginału do banku. Można więc poinformować komornika o tym, że wiemy o takich przypadkach (komorniczy często nie wiedzą o tym, naprawdę) i zapytać komornika, jak zamierza sobie z tym poradzić.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena