Komornik to osoba, która ma prawne upoważnienie do ściągania od dłużników określonych długów. Jeśli jesteś komuś winien pieniądze, a nie jesteś w stanie mu ich oddać wierzyciel zleca zadanie odzyskania długu komornikowi, który może zażądać zapłaty lub zająć i sprzedać twoje mienie, aby uzyskać potrzebne pieniądze na spłatę zadłużenia.  

Data dodania: 2022-11-29

Wyświetleń: 433

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie rzeczy może zająć komornik i z czym wiąże się jego wizyta?

Jeśli nie masz żadnych pieniędzy na spłatę określonego zadłużenia komornik ma prawo zająć posiadane przez Ciebie dobra materialne, które po zajęciu sprzedaje lub wystawia na licytację, aby w ten sposób odzyskać należny dług. Komornicy mogą przejąć kontrolę nad takimi dobrami materialnymi jak samochód, sprzęt AGD, elektronika oraz meble przestrzegając jednak pewnych zasad. Mogą zabrać Twoje rzeczy tylko wtedy, gdy jesteś obecny w domu i ich wpuścisz do środka i nie mogą być to godziny nocne. Komornicy mogą przejąć kontrolę nad wieloma rzeczami z Twojego domu, liczy się tak naprawdę  jaką mają one wartość rynkową. Zazwyczaj interesują ich takie rzeczy jak sprzęt rozrywkowy, elektronika, samochody, biżuteria, sprzęt AGD czy meble. W niektórych przypadkach komornik może zająć towary zakupione na raty, które są należne wierzycielowi. Na przykład, jeśli masz samochód w leasingu i nie dokonałeś płatności, komornik może odzyskać pojazd w imieniu wierzyciela. Ważne jest, abyś wiedział i był świadomy swoich praw, bo wtedy możesz dopilnować, aby komornicy przestrzegali zasad i możesz podjąć kroki w celu odzyskania rzeczy zabranych przez pomyłkę.

Jest też wiele rzeczy, których komornik nie może zająć. Ważne jest, aby wiedzieć, co to są za rzeczy, ponieważ możesz powstrzymać ich zajęcie lub złożyć skargę, jeśli by tak się stało. Do rzeczy, których komornik nie może zabrać należą na pewno zwierzęta domowe, w tym pies przewodnik, rzeczy, które nie należą do Ciebie, tylko należą do Twoich dzieci, partnera lub innych osób zamieszkujących razem z Tobą we wspólnym gospodarstwie domowym. Nie można też zająć rzeczy potrzebnych do pracy lub nauki takich jak wszelkie narzędzia, tablety czy komputery. Na pewno nie można zabrać też rzeczy, które są przymocowane do Twojego domu i które spowodują szkody, jeśli zostałyby usunięte. Są to na przykład rzeczy takie jak szafki kuchenne lub szafy wnękowe. I nie mogą zabrać również rzeczy, które są Ci niezbędne do życia i które zaspokajają Twoje podstawowe potrzeby domowe. Jakiego typu to są rzeczy? Jest to sprzęt codziennego użytku typu lodówka, pralka, stół, wystarczająca ilość krzeseł dla każdej osoby mieszkającej w lokalu, telefon, wymagany sprzęt medyczny oraz rzeczy niezbędne do opieki nad dzieckiem lub osobą starszą.

Większość komorników nie ma prawa wejść do Twojego domu, jeśli Cię w nim nie ma. Tylko w jakiś specjalnych przypadkach może zdarzyć się, że komornik mógłby wejść z pomocą ślusarza. Z zasady komornicy nie mogą wejść do domu, gdy jesteś poza nim lub gdy w lokalu przebywają tylko dzieci poniżej 16 roku życia lub osoby wymagające szczególnej opieki. Komornicy nie mogą również wejść do domu, jeśli mieszkają w nim osoby niepełnosprawne lub mające problemy ze zdrowiem psychicznym. Istnieją określone zasady, których komornicy także muszą przestrzegać – warto więc znać swoje prawa i wiedzieć jak się zachować w razie takiej wizyty.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena